5 sposobów, by poradzić sobie z niespokojnym snem

0
prześcieradło-z-gumką

Niespokojny sen oraz bezsenność to dolegliwości, które zaburzają prawidłowy rytm snu. Taki stan rzeczy negatywnie odbija się na jego długości jakości i głębokości. Doprowadza nawet di zaburzenia właściwego stosunku snu głębokiego do fazy czuwania. W związku z tym osoba, która cierpi na bezsenność, lub ma niespokojny sen, nie jest w stanie wypocząć. Na szczęście takie kwestie, jak np. mięciutkie prześcieradła z gumką, czy odpowiednie oświetlenie, mogą pomóc z problemami dotyczącymi niespokojnego snu.

Bezsenność – jakie są jej przyczyny

Głównymi przyczynami bezsenności są:

 • Depresja,
 • Stres,
 • Zdenerwowanie,
 • Przewlekła choroba,
 • Praca w systemie zmianowym,
 • Nieregularne pory snu,
 • Nadczynność tarczycy,
 • Przerwy w oddychaniu podczas snu.

Wygodne prześcieradła z gumką, zmiana trybu życia, aktywność fizyczna – jak radzić sobie z niespokojnym snem?

Aby naprawdę poradzić sobie z problemami dotyczącymi niespokojnego snu, należy przede wszystkim ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy. Na samym początku najważniejsze jest to, by wykluczyć lub potwierdzić, czy bezsenność jest związana z chorobą somatyczną. W tym celu konieczne jest udanie się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. W przypadku gdy bezsenność jest związana z konkretną chorobą, należy przede wszystkim rozpocząć leczenie występującego schorzenia. Powrót do zdrowia będzie skutkować polepszeniem jakości snu.

Jeśli jednak problemy ze snem nie są związane z chorobą somatyczną, pacjent kierowany jest do lekarza psychiatry, aby wykluczyć bezsenność jako chorobę towarzyszącą zaburzeniom psychicznym.

Jeśli i w tym przypadku wszystko jest w porządku, warto spróbować 5 skutecznych sposobów na poprawę jakości snu, a mianowicie:

 1. Zmiana trybu życia – spożywanie lekkiej kolacji, zamiast objadania się przed snem, ograniczenie w planie żywieniowym kofeiny i cukru.
 2. Walka z nałogiem – alkohol lub papierosy również mogą być powodem nieprzespanych nocy.
 3. Aktywność fizyczna – oby pozwolić organizmowi się zmęczyć, jak również uniknąć oglądania telewizji tuż przed snem, które mogą pobudzić organizm, zaleca się wykonać porządny trening.
 4. Poprawa komfortu spania – chodzi tu o miękkie, niezsuwające się prześcieradła z gumką oraz przyjemną w dotyku pościel. Tylko w takim otoczeniu sen będzie jeszcze przyjemniejszy.
 5. Odpowiedni nastrój do spania – cisza i odpowiednie oświetlenie to elementy sprzyjające zasypianiu oraz przeciwdziałające niepotrzebnym pobudkom.