Jakie sposoby na refluks?

0
Acid reflux or Heartburn, The photo of stomach and internal organs is on the men's body against gray background, Stomach ache, Bad health, Male anatomy concept.

Refluks jest to cofanie się treści żołądkowej do przełyku, a nawet jamy ustnej. Objawami tego schorzenia jest pieczenie za mostkiem, kaszel, zmniejszone łaknienie, mdłości nawet problemy z uzębieniem.

Refluks jest spowodowany najczęściej niedomogą odźwiernika żołądka, który się nie domyka i pozwala na wędrówkę nadtrawionego pokarmu do przełyku. Powodem nieprzyjemnych doznań przy refluksie jest kwas solny inaczej kwas żołądkowy, który wędrując do górnego odcinka przewodu pokarmowego, drażni napotkane tkanki.

Podrażnienia śluzówki przełyku mogą doprowadzić nawet do żylaków przełyku, krwawień i wypadania zębów, a nawet problemów z układem oddechowym. Pierwszym pomysłem, jaki przyszedł do głowy lekarzom to zmniejszenie wydzielania drażniącego kwasu. Do tego celu nadal używa się leków z inhibitorami pompy protonowej inaczej z polprazolem takich jak Controloc 20, Polprazol, Omeprazol. Jest to połowiczne rozwiązanie problemu działające tylko na chwilę. Owszem, przełyk nie będzie tak drażnionym, jednak zmniejszenie kwasu solnego to gorsze, wolniejsze trawienie pokarmów. Dodatkowo mniej kwaśne środowisko uniemożliwia domknięcie się odźwiernika żołądka.

Przy każdym nasileniu choroby refleksowej pomocna będzie zmiana diety. Oprócz wystrzegania się produktów przetworzonych i spożywania dużej ilości warzyw i owoców dieta powinna obfitować w kiszonki i sok z cytryny. Przy lekkim refluksie kwaśne produkty mogą wspomóc pracę mięśnia domykającego żołądek. Dobrym pomysłem jest także spożywanie małych porcji pokarmów – przepełniony żołądek dużo łatwiej wyrzuci swoją zawartość do przełyku. Osoby cierpiące na refluks powinny spać z wyżej ułożoną klatką piersiową i głową, tak aby treść pokarmowa nie napływała do przełyku podczas leżenia.

Osoby z refluksem powinny zadbać również o florę bakteryjną w jelitach. Szczególnie ci pacjenci, którzy przyjmowali spore ilości silnych antybiotyków i powinni uzupełniać bakterie jelitowe odpowiednimi probiotykami. Odpowiednia ilość błonnika jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, a mianowicie do produkowania maślanów.

Jeżeli dieta i leczenie zachowawcze nie działa, a refluks jest bardzo dokuczliwy, wykonuje się zabiegi chirurgiczne antyrefluksowe jednak jest to ostateczność.