Witamina D3 i jej cudowny wpływ na organizm

0
Natural foods rich in vitamin D. Top view

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymaga dostarczenia mu odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Jedną dość istotną, posiadającą cenne właściwości dla ciała, jest witamina D3 (wit d3). Przez wielu nazywana jest witaminą słońca, gdyż wytwarzana jest z cholesterolu, w wyniku wystawienia ciała na ekspozycję słoneczną. Można ją również zaaplikować w postaci suplementów diety cechujących się jej wysoką zawartością.

Wit d3 – właściwości i wpływ na organizm

Witamina D3 cechuje się dość różnymi właściwościami, od budowy kości, aż po zapobieganie nowotworom. Jest ona odpowiedzialna przede wszystkim za mineralizację kości oraz prawidłowy rozwój układu kostnego. Oddziałuje również na gospodarkę wapniowo-fosforową w ciele w wyniku wyrównania niewłaściwego stosunku wapnia do fosforu w organizmie. W związku z powyższym, bardzo często małym dzieciom zaleca się podawanie pokarmów, bądź suplementów cechujących się jej wysoką zawartością. Ciekawym zjawiskiem jest to, iż posiada ona pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, mięśnia sercowego, a także zapewnia utrzymanie szczupłej sylwetki.

Wit d3 – skutki nadmiaru i niedoboru

Przeważnie niedobór witaminy D3 występuje w organizmie, gdy dieta jest uboga w pokarmy ją zawierające, bądź gdy ograniczone zostają wyjścia na świeże powietrze z ekspozycją na słońce. Wystarczy zaledwie 20 minut dziennie na świeżym powietrzu, aby została wyprodukowana wystarczająca ilość witaminy D3 przez organizm. Tak więc, wit D3 cieszy się opinią witaminy słońca. W związku w faktem, iż nie wszystkie tereny są w takim samym stopniu dobrze nasłonecznione, u wielu osób mogą wystąpić niedobory tej witaminy.

Witaminę D3 można również przedawkować. Dochodzi do takiej sytuacji, w momencie intensywnego spożywania jej we wszystkich formach: w diecie bogatej w pokarmy z witaminą D, w postaci częstych wyjść na ekspozycję słońca oraz w suplementach diety czy w lekach. Niemniej mowa tu o dawce przekraczającej 100.000 UI, gdzie rekomendowana dzienna dawka dla osoby dorosłej wynosi 8000 UI (jednak jest ona ustalana indywidualnie). W efekcie nadmiaru wit D3 może pojawić się brak apetytu, osłabienie, nudności, zaburzenia pracy serca, układu nerwowego, nerek, a także kamica pęcherzyka żółciowego.

Wit D3 –interakcje i przeciwwskazania

Witamina D3 wchodzi w interakcję z lekami, w których składzie pojawia się magnez, z lekami przeciwpadaczkowymi, z glikozydami naparstnicy, a także z tiazydami, parafiną ciekłą czy ryfampicyną.

Witamina D3 podobnie jak każdy lek posiada pewne przeciwwskazania. Do tych głównych zalicza się nadwrażliwość bądź uczulenie na składnik pokarmu lub preparatu, z którego w naturalny sposób została pozyskana witamina. Nie zaleca się przyjmowanie witaminy D3 w przypadku kamicy nerek, niewydolności nerek oraz braku aktywności hydroksylazy cholekalcyferolu w nerkach i wątrobie.