Jak dbać o zęby?

0

Zaciskanie ust, kiedy się uśmiechamy, wygląda sztucznie. Niestety często wstydzimy się tego, jak wyglądają nasze zęby. Dzieje się tak, bo mamy braki w uzębieniu, zęby są żółte lub krzywe. Ich stan wizualny jest odzwierciedleniem tego, jak dbamy o higienę jamy ustnej.

Usuwanie kamienia i prostowanie zębów błędnie kojarzy się jedynie z zabiegami, które mają na celu upiększyć nasz uśmiech. Niestety mają one wpływ na zdrowie i powstanie potencjalnych ognisk próchnicy zębów, a nawet na ich utratę. Dbanie o zęby to nie tylko mycie zębów dwa razy dziennie.

Oto kilka zasad, które pomogą utrzymać nasze zęby w jak najlepszym stanie:

  1. Przynajmniej raz na pół roku należy odwiedzić stomatologa w celu dokonania przeglądu naszych zębów. Dentysta obejrzy dokładnie uzębienie, zaleci odpowiednie leczenie, jeżeli będzie niezbędne.
  2. Wyprostuj zęby u ortodonty — jeżeli masz wadę zgryzu. Krzywe zęby nie tylko źle wyglądają, ale również utrudniają czyszczenie, a to prosta droga do próchnicy. Wady zgryzu powodują również bóle głowy i problemy ze stawami żuchwy.
  3. Usuń kamień – jeżeli masz tendencje do gromadzenia kamienia u nasady zębów, koniecznie dbaj aby go regularnie usuwać. Zalegający kamień nazębny prowadzi do obniżenia się dziąseł, odsłonięcia szyjek zębowych, paradontozy, a w rezultacie do utraty zębów.
  4. Dbaj o higienę jamy ustnej — myj zęby dwa razy dziennie, nie zapomnij policzkach i języku.
  5. Wybierz odpowiednią pastę do zębów – może to być Blendamed, Elmex, Aqua fresch.
  6. Używaj nici dentystycznej – pomoże dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmu.
  7. Stosuj płyn do płukania jamy ustnej – wspomoże oczyszczanie zębów i jamy ustnej z bakterii.
  8. Stosuj zbilansowaną dietę – nadmiar cukru powoduje próchnicę i choroby metaboliczne przyczyniające się do utraty zębów.
  9. Wystrzegaj się domowych sposobów wybielania zębów np. sodą oczyszczoną. Niszczy to szkliwo i wzmacnia tendencję do zażółcenia zębów. Soda dodatkowo może podrażnić dziąsła, doprowadzając do zapalenia.