Infekcje pochwy w różnych momentach życia kobiety

0

Infekcje pochwy to dość powszechny problem i większość kobiet przechodzi je kilkakrotnie w życiu. Na szczęście obecnie nie jest to już temat tabu, a dolegliwość jest szybko konsultowana z lekarzem. W życiu każdej z nas są okresy, podczas których infekcja intymna może być szczególnie dokuczliwa.

Co na grzybice pochwy u dziewczynek i nastolatek?

Infekcje intymne w młodym wieku zdarzają się coraz częściej. Przyczyn takiego stanu upatruje się ubraniach ze sztucznych materiałów, przewlekłej antybiotykoterapii oraz, paradoksalnie do postępu cywilizacji, w coraz gorszej higienie intymnej. Wielu rodziców nie rozmawia ze swoimi dziećmi o kwestiach związanych z seksualnością, a środowisko szkolne i rówieśnicze często prześmiewczo traktuje temat. Stąd braki w podstawowej wiedzy o zdrowiu intymny i szukanie rozwiązań po kryjomu w Internecie. Objawy grzybicy nastolatek są takie same jak u każdej kobiety. Świąd, pieczenie, upławy… Z uwagi jednak na wiek, infekcja w tym wieku powinna być bezwzględnie skonsultowana z lekarzem ginekologiem. Samodzielne radzenie sobie z problemem może spowodować jego nawrót ze zdwojoną siłą. Wybierając ginekologa dla córki, poszukaj kogoś z dobrym podejściem do dzieci. To kwestia bardzo delikatna, a zrażenie się do wizyt ginekologicznych może spowodować, że ze strachu nie zgłosi się w przyszłości z poważniejszymi problemami.

Leczenie infekcji intymnych w ciąży

Ciąża to szczególnie ważny okres w życiu kobiety. Zarówno ona, jak i jej dziecko są w tym okresie wyjątkowo wrażliwi. O tym co na grzybice pochwy, infekcję bakteryjną, czy wirusową w ciąży bezwzględnie decyduje lekarz. Zarówno sama choroba, jak i źle dobrane leczenie mogą być katastrofalne w skutkach dla rozwijającego się płodu. W tym okresie kluczowe jest wyleczenie wszystkich intymnych zakażeń przed porodem. Podczas porodu pęka pęcherz płodowy, który chroni dziecko dając mu jego własne środowisko zewnętrzne. Przechodząc przez kanał rodny bez tej osłony dziecko ma duże prawdopodobieństwo zetknięcia się z drobnoustrojami chorobotwórczymi matki.

Infekcje intymne w okresie menopauzalnym

Okresowi menopauzy towarzyszy szereg zmian hormonalnych, związanych przede wszystkim z obniżeniem stężenia hormonów płciowych. W tym czasie organizm kobiety jest w swojego rodzaju fizjologicznym stresie, w związku z czym jest ogólnie osłabiony i podatny na infekcje. Choć po pewnie nie jednokrotnym kontakcie z patogenami okolic intymnych większość kobiet z umiarkowanymi dolegliwościami poradziłaby sobie samodzielnie, to warto zapytać o zdanie ginekologa. W okresie przekwitania może dojść do zanikowego zapalenia pochwy, które jest wynikiem spadku hormonów. W związku z tym, to co na grzybicę pochwy, czy inną infekcję pomogło by w standardowym przypadku, może przy zmianach atroficznych nie wystarczyć. W takiej sytuacji warto rozważyć wspomaganie się terapią hormonalną, by możliwie jak najbardziej spowolnić zmiany menopauzalne, które sprzyjają chorobom kobiecym.