Pokrzywa zwyczajna to powszechnie występujące w Polsce zioło, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem przemysłu kosmetycznego i ziołolecznictwa. Nic dziwnego. Ta niepozorna roślina to naturalne bogactwo wielu witamin i minerałów. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje pokrzywa i kiedy warto po nią sięgnąć?
Właściwości prozdrowotne pokrzywy
Drogocenne składniki pokrzywy znajdują się zarówno w liściach, jak i korzeniu. Roślina ta zawiera szereg witamin (A, C, E, K czy B2), minerałów (m.in. żelazo, krzem, magnez, wapń, fosfor czy cynk) oraz kwasów organicznych (np. kwas mrówkowy czy glikolowy) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo, wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz oczyszczające. Największą wartość prozdrowotną wykazują liście młodej pokrzywy, które należy zbierać pomiędzy majem a wrześniem, a następnie ususzyć w temperaturze 40°C. Ususzone liście stanowią doskonałą podstawę do przygotowania naparu lub herbatki, które można zarówno pić, jak i stosować zewnętrznie.
Zastosowanie pokrzywy
Z racji cennych właściwości prozdrowotnych, pokrzywa znajduje szerokie zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii:
- ziołolecznictwo – napar z pokrzywy to doskonałe remedium na szereg dolegliwości – od reumatyzmu, przez alergię po schorzenia układu moczowego, pokarmowego i problemy dermatologiczne. Dodatkowo, pozwala obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi, łagodzi ból i stany zapalne. Po zioło to warto sięgnąć w przypadku przewlekłego przemęczenia i anemii, ponieważ zawiera w sobie cenne żelazo wpływające na produkcję czerwonych krwinek. Pokrzywę zaleca się także kobietom w ciąży (kwas foliowy) oraz matkom karmiącym piersią, osobom po antybiotykoterapii czy mężczyznom zmagającym się z prostatą
- kosmetologia– zły stan skóry, włosów i paznokci można skutecznie poprawić sięgając po pokrzywę zwyczajną. To doskonały środek na przetłuszczające się i wypadające włosy. Zioło to wzmacnia cebulki włosów, nadając włosom zdrowy blask i połysk przy jednoczesnej neutralizacji łupieżu. Z uwagi na swoje bakteriobójcze właściwości, to także idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z przetłuszczającą się, trądzikową cerą. Regularne przemywanie skóry twarzy preparatem pokrzywowym pozwala zmniejszyć ilość wydzielanego sebum, poprawia wygląd i koloryt cery oraz usuwa wszelkiego rodzaju niedoskonałości (wypryski, ropienie czy przebarwienia).
Nie są to jedyne zastosowania pokrzywy zwyczajnej. Roślinę tę z powodzeniem można bowiem wykorzystać w kuchni (jako składnik zup, sałatek czy koktajli), w ogrodnictwie (naturalny nawóz) czy rolnictwie (jako dodatek do pasz wykorzystywanych do karmienia zwierząt).
Przeciwwskazania
Naparów, soku czy herbatek z pokrzywy powinny wystrzegać się kobiety zmagające się z problemami dróg rodnych (jak np. nowotwór macicy, polipy) oraz osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia nerek.