Skrzyp sprawdza się zarówno w ziołolecznictwie, jak i kosmetologii. Nie jest wymagającą rośliną, a oferuje człowiekowi tak wiele, przede wszystkim, kiedy mowa o cerze, włosach oraz paznokciach. Skrzyp to bogactwo wielu związków oraz witamin, które doskonale wpływają na stan człowieka. Przekonaj się dokładnie o czym mowa.
Jakie właściwości posiada skrzyp polny?
Skrzyp jest cennym źródłem krzemionki, żelaza, manganu, kolbatu, soli potasu, wapnia oraz fosforu. To właśnie, dzięki krzemowi włosy, skóra oraz paznokcie prezentują się młodo i są w bardzo dobrej kondycji. W skrzypie można znaleźć również witaminę C, a także kwasy organiczne. Roślina ta wykazuje działanie moczopędne w związku z tym oczyszcza organizm człowieka z niepożądanych produktów przemiany materii. Dobrze wychodzą na tym nerki oraz drogi moczowe. Jest to roślina, która powinna się znaleźć w diecie osoby pragnącej uzupełnić mikroelementy oraz wesprzeć funkcjonowanie wątroby. Wykazuje działanie odtruwające, wspiera walkę z nerwobólami oraz schorzeniami artretycznymi, sprawia, że istnieje mniejsza szansa na zmaganie się z miażdżycą i zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Skrzyp powinien znaleźć się w diecie wszystkich, którym pocą się stopy oraz zmagają się z intensywnymi miesiączkami.
Nie należy go spożywać w przypadku występowania dolegliwości serca oraz nerek, a także w sytuacji zmagania się z kłębuszkowym zapaleniem nerek. Dna moczanowa, ciąża oraz karmienie piersią to także przykłady, które sprawią, że jego przyjmowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Kiedy skrzyp zażywany jest zbyt długo może to wiązać się z utratą znacznych ilości witaminy B1. Właśnie z tego względu w trakcie stosowania dobrze jest robić sobie miesięczne przerwy i w tym czasie sięgać po suplement diety wzbogacony w witaminę B1. Niekorzystna interakcja może mieć miejsce w trakcie przyjmowania niektórych leków, dlatego przed rozpoczęciem przyjmowana skrzypu należy zapytać o zgodę lekarza prowadzącego.
Skrzyp polny ma na pewno więcej zalet niż wad. Doskonale radzi sobie z poprawą kondycji włosów, wzmocnieniem ich oraz przywróceniem blasku. Z tego względu używany jest w wielu szamponach, odżywkach oraz różnorodnych maskach do włosów. Nie trzeba jednak sięgać po gotowe produkty, gdyż do zastosowania są też maseczki, które wykonuje się w zaciszu własnego domu. Roślina ta sprawi, że włosy będą przetłuszczać się zdecydowanie rzadziej, zniknie łupież, włosy staną się mocniejsze oraz nie będą wypadać w dużych ilościach. To rozwiązanie zarówno dla osób młodych, jak i w podeszłym wieku.