Prostata PSA – co oznacz ten skrót?

0

Badanie prostaty powinno odbywać się każdego roku. W pierwszej kolejności ma miejsce w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Jednakże po jakimś czasie nie jest to wystarczające i trzeba skorzystać ze specjalistycznych narzędzi. Jednym z nich jest urządzenie PSA.

W jaki sposób można dowiedzieć się o raku prostaty?

Prostata PSA to urządzenie używane do wykrywania raka prostaty, a dokładnie zmian chorobowych, które mają miejsce w pobliżu gruczołu krokowego. Aby wykonać test konieczne jest pobranie próbki krwi z palca. Test można zakupić w każdej aptece. W jego skład wchodzi lancet przeznaczony do nakłucia, plastikowa pipetka przeznaczona do pobierania krwi, a także pojemnik posiadający zakraplacz. To właśnie w zakraplaczu znajduje się odczynnik i płytka testowa bez których nie sposób wykonać testu. Po 10 minutach na teście pokaże się wynik i jest on prawdziwy jeszcze przez kolejne 5 minut. Po upływie tego czasu nie należy wierzyć w cokolwiek po pokaże się na płytce, gdyż są to informacje nieprawdziwe.

Dobrze jest też zapoznać się z określeniem PSA. Jest to skrót oznaczający antygen swoisty dla prostaty. Kiedy w gruczole znajduje się ta substancja wykorzystuje się ją do upłynniania nasienia. W związku z tym największe stężenie znajduje się w nasieniu. Krew mężczyzny, który nie zmaga się z rakiem prostaty nie zawiera wiele PSA. Jednakże w przypadku, kiedy choroba dotknęła już organizm we krwi można znaleźć jego całkiem spore ilości. W związku z tym PSA określa się jako marker nowotworowy.

Kiedy na teście pokaże się podwyższona ilość PSA należy konieczne udać się do lekarza. W niektórych przypadkach nie oznacza on od razu nowotworu, gdyż również dobrze może być skutkiem niewłaściwej produkcji hormonów. Tak samo jest w przypadku starszych mężczyzn, gdyż ich organizm w naturalny sposób produkuje więcej PSA. Im ciemniejsza skóra tym większe stężenie PSA we krwi. Ejakulacja również sprawia, że w organizmie zwiększa się poziom PSA we krwi i nie oznacza wcale nowotworu. W takich sytuacjach wynik może powodować spore napięcie i niepewność. Dlatego zawsze dla upewnienia konieczne jest wykonanie jeszcze jednego testu, który powinien przypadać po 48 godzinach. Bardzo ważne jest, żeby w tym czasie nie poddawać się współżyciu seksualnemu.

Warto mieć na uwadze, że testy wykonywane we własnym zakresie zawsze mogą podać błędny wynik, a kiedy jest on niepokojący konieczne jest udanie się do lekarza w jak najszybszym tempie. Rozwianie wątpliwości i ewentualne rozpoczęcie leczenia są bardzo istotne.