Kamica nerkowa to problem, który dotyka 10 proc. mężczyzn i 5 proc kobiet. Choć połowa z nich doświadczy ataku kolki nerkowej tylko raz, i tak warto spróbować wdrożyć kilka profilaktycznych sposobów, by tego uniknąć.
Taki incydent wiąże się z ostrym bólem, opisywanym przez pacjentów jako najgorszy w życiu. Oznacza on, że piasek nerkowy (czyli związki zawarte w moczu, najczęściej szczawiany lub fosforany, które nie rozpuściły się tak, jak powinny) uformował większą grudkę. Nazywamy ją kamieniem nerkowym, a kolką moment, w którym nieproszony gość zdecyduje się opuścić drogi moczowe.
Najpierw trzeba zmusić kamień do samoistnego wyjścia poza obręb naszego organizmu
Gdy do tego dojdzie, pacjent wychodzi z siebie, by mu tę drogę ułatwić. Dlatego leczenie polega na podawaniu analgetyków (tabletki przeciwbólowe) i środków rozkurczających. Zanim dojdzie do „urodzenia” kamienia, należy pić wodę w zwiększonych ilościach. Dopiero gdy ten schemat nie przyniesie rezultatu, stosuje się jedną z metod rozdrobnienia złogu. Robi się to na sali zabiegowej wtedy, gdy kamień jest większy niż 5 mm i nie może samodzielnie przejść przez moczowody lub, oprócz bólu, powoduje krwawienie czy blokowanie moczu.
Co zrobić, by kamica nerkowa nie zaskoczyła nas ponownie
Pacjent po takim ataku zrobi wiele, by się nie powtórzył. Podejmuje staranie, by zamiast kamienia jego drogi moczowe opuszczał piasek, zanim znów uformuje sprawiającą ból bryłkę. Trzeba również zwiększyć ilość wypijanej wody po to, by szczawiany i fosforany w ogóle się nie odkładały, a kamica nerkowa okazała się jednorazowym epizodem. Można to robić, zanim w ogóle pojawi się atak. Profilaktyka to najlepszy pomysł, gdy w grę wchodzi kamica nerkowa.
Jak mogą nam pomóc zioła? Wystarczy regularnie dbać o ich przyjmowanie
Do akcji najlepiej włączyć naturalne środki – zioła. Oprócz ograniczenia w diecie źródła szczawianów i fosforanów (np. czerwone mięso, czekolada, kawa, słodzone napoje), musimy działać moczopędnie. W codziennym użyciu powinno znaleźć się coś z tej listy:
- żurawina
- liść borówki brusznicy
- liść brzozy
- krwawnik
- pokrzywa – liście i korzenie
- korzeń pietruszki
- mniszek lekarski
- perz (kłącze)
- skrzyp polny
Oprócz działania moczopędnego zioła wykazują również inną właściwość. Zwiększają pragnienie, co pomoże utrzymać odpowiedni poziom uzupełniania wody. Gdy kamica nerkowa może się powtórzyć, powinno wypijać się nawet 5 litrów wody. Oczywiście, stała kuracja ziołowa powinna zostać najpierw skonsultowana z lekarzem.