Karmienie dziecka w pierwszych miesiącach życia to metoda prób i błędów. Wybrane produkty powodują grymas niesmaku na buzi, a jeszcze inne mogą stać się przyczyną reakcji alergicznych i nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Kiedy można wprowadzić do diety mleko kozie?
Kiedy rodzice mogą podać dziecku mleko kozie?
Do 6 miesiąca życia noworodki powinny być karmione tylko i wyłącznie mlekiem z piersi kobiety. Niestety coraz większa część mam odmawia takiej formy żywienia swoich dzieci i decydują się na alternatywne rozwiązania. Chodzi przede wszystkim o mleko modyfikowane, gdyż mleko kozie może zostać podane, dopiero kiedy pociecha ukończy 12 miesięcy. Wbrew pozorom nie stanowi ono zdrowszej i bardziej naturalnej alternatywy dla mleka w proszku, gdyż zawiera całkiem inne proporcje mikroelementów oraz makroelementów niż mleko pochodzące z piersi kobiety. Stanowi cenne bogactwo minerałów, wśród których wymienia się na przykład potas, sód i chlor, które w nadmiarze przyczyniają się do nadmiernego obciążenia organizmu młodego człowieka, który nie ukończył jeszcze 1 roku życia. Mleko kozie to bogactwo witamin, ale jest ich za mało dla noworodka czy niemowlaka (zwiększa się ryzyko anemii). Ta przypadłość jest uwarunkowana niewystarczającą krwiotwórczością kwasu foliowego, żelaza oraz witaminy B12. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy mówimy o rocznych albo starszych dzieciach – w ich przypadku mleko kozie to doskonała alternatywa dla produktów krowich czy pochodzenia roślinnego.
Sposób podawania mleka koziego
Mleko kozie stanowi cenny dodatek do diety, kiedy nerki, wątroba i inne narządy są już wykształcone. Doskonale sprawdza się w trakcie przygotowania zdrowej i naturalnej owsianki, grysiku czy domowej roboty koktajli owocowych. Dodawaj mleko do omletów, naleśników czy placuszków. Mleko kozie tak samo jak produkty pochodzące od krowy dostarcza do organizmu potrzebnych składników mineralnych, witamin i wspomnianych wcześniej minerałów. Dieta rocznego malucha jest na tyle bogata, a organizm przyzwyczajony do trawienia większości pożywienia, że rodzice spokojnie mogą wzbogacić dietę o mleko pochodzące od kozy i jego przetwory. Warto pamiętać, że bardzo ważne jest nabywanie mleka we właściwych miejscach. Produkty na sklepowych półkach zostają poddane procesom podwójnej pasteryzacji, dlatego ilość cennych składników odżywczych jest ograniczona. Jeśli mleko to tylko od lokalnego farmera, który daje gwarancję smaku i zdrowia.