Oliwki znajdziemy w wielu potrawach kuchni śródziemnomorskiej- znajdziemy je w sałatkach, przystawkach oraz jako dodatek do pizzy lub twarożku. Są lubiane ze względu na walory smakowe oraz za dobroczynne właściwości dla zdrowia i urody. Zawarty w oliwkach tłuszcz ma wiele zastosowań.
Dlaczego warto jeść oliwki?
Pomimo że oliwki to źródło kwasów tłuszczowych, są one niskokaloryczne. Zawarty w nich kwas oleinowy ma zdolność zmniejszania aktywności genu odpowiadającego za występowanie raka piersi, chroni serce i naczynia krwionośne zmniejszając ryzyko chorób układu krążenia. Poza tym oliwki zawierają witaminy z grupy B, prowitaminę A, witaminy C i E, a także cenne minerały: fosfor, potas, żelazo, miedź i sporo błonnika. Dojrzałe oliwki to te w kolorze czarnym, lecz zerwane prosto z drzewa mają gorzki smak. Te, które są dostępne w sklepach to oliwki kiszone, zatem mają również wszelkie zalety kiszonek- korzystny wpływ na florę bakteryjną przewodu pokarmowego oraz poprawianie odporności.
Oliwa z oliwek- jeden z najzdrowszych tłuszczy.
Największą obawą co do oliwek jest wysoka zawartość tłuszczu, jednak oliwa z oliwek to jeden z najzdrowszych tłuszczy, należący do jednonasyconych kwasów tłuszczowych. Włączenie do diety oliwy z oliwek przyczynia się do zapobiegania miażdżycy, nowotworom, alergiom oraz działa odmładzająco. Oliwa z oliwek nie powoduje przyrostu masy ciała i otyłości, ma korzystny wpływ na masę ciała. Poza tym ten rodzaj tłuszczu jest pomocny w walce z chorobą Alzheimera, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Badania wykazały, że oliwa z oliwek przyczynia się do zahamowania szkodliwych bakterii, w tym Helicobacter Pylori. Zawarta w oliwie witamina D bierze udział w gospodarce wapnia, dzięki czemu przeciwdziała rozwojowi osteoporozy.
Jednak oliwa z oliwek znalazła swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce. Jest używana do demakijażu, jako balsam do podrażnionej skóry lub jako olejek do masażu. Oliwa z oliwek jest skuteczną odżywką dla paznokci oraz skórek wokół paznokci. Nadaje się również do olejowania suchych i zniszczonych włosów. Z oliwek wytwarzane jest również mydło, które doskonale nawilża i pielęgnuje wrażliwą skórę.
Czarne mydło oliwkowe- jakie ma zastosowania?
Czarne mydło, wytwarzane z czarnych oliwek, jest zalecane dla osób z problematyczną skórą, ale także dla każdego rodzaju skóry. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji twarzy oraz do mycia ciała i włosów. Mogą go używać także alergicy, jeśli nie są uczuleni na oliwę z oliwek. Warto wiedzieć, że czarne mydło nie zachwyca zapachem i nie pieni się- jest to dużym plusem, ponieważ świadczy to o tym, że skład mydła jest w 100% pochodzenia naturalnego. Warto szukać czarnych mydeł marki np. Bioline, Savon, Eo Laboratorie, ponieważ sprzyjają regeneracji skóry, zmiękczają ją oraz przywracają skórze i włosom siłę i blask. Czarne mydło jest szczególnie polecane dla cery trądzikowej, naczynkowej lub w przypadku liszajów. Pomoże również z problemem popękanych pięt oraz łupieżem. Skóra i włosy dzięki czarnemu kosmetykowi zyskają na wyglądzie.