Rumianek – lekarstwo z babcinej apteki

0

Rumianek pospolity to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych w Polsce. Pochodzi z wschodniej części obszaru Morza Śródziemnego, ale jego zdrowotne właściwości rozpowszechnione są praktycznie wszędzie. W jakich przypadkach zatem najlepiej go stosować?

Rumianek – co to za roślina?

Rumianek jest rośliną jednoroczną, która charakteryzuje się silnym zapachem. Jego kwiaty są dwukolorowe (biało-żółte) i kwitną od maja do września. Surowcem, który wykorzystuje się w lecznictwie są natomiast wysuszone koszyczki, które można zebrać na początku kwietnia. Zielarze zalecają, aby zbiory przeprowadzać w suche i słoneczne dni, w godzinach popołudniowych. Ma to wpływ na ilość zawartych w nich substancji czynnych. Jeśli chodzi o samo suszenie to najlepiej przeznaczyć na nie przewiewne i zacienione pomieszczenie.

W koszyczkach rumianku zawarty jest między innymi olejek eteryczny. Są one bogate również w flawonoidy, kumaryny, terpeny, kwasy organiczne i sole mineralne. Tak bogaty skład sprawia, że rumianek jest bardzo często składnikiem wielu preparatów i mieszanek leczniczych.

Zastosowanie rumianku pospolitego

Rumianek zyskał popularność przede wszystkim ze względu na właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie, przeciwbakteryjne i pobudzające przemianę materii w skórze. Koszyczki rumianku można używać wewnętrznie na przykład w łagodzeniu skurczy i stanów zapalnych żołądka oraz jelit. Znajdują one swoje zastosowanie również zewnętrznie w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych, schorzeniach skóry i jamy ustnej, oparzeniach, owrzodzeniach oraz alergiach skórnych i zapaleniach dróg oddechowych. Rumianek można także często zauważyć w składach kosmetyków przeznaczonych w głównej mierze do stosowania w przypadku skóry wrażliwej.

Odpowiednio przygotowany napar rumiankowy może skutecznie łagodzić zapalenie spojówek. Dzieje się tak dzięki składnikom, które mają działanie antyseptyczne oraz ściągające i przeciwzapalne. Przygotowane w ten sposób kompresy są bardzo dobre do przemywania oczu zarówno w przypadku zapalenia, jak i alergii.