Jeszcze do niedawna w kulinariach głównie stosowano tylko olej rzepakowy, bądź słonecznikowy. Obecnie w sprzedaży występuje wiele rodzajów olejów. Okazuje się, iż olej jest możliwy do wytłoczenia w wielu różnych nasion, nawet z wiesiołka czy winogron. Co sprawia, iż olej z nasion wiesiołka jest coraz częściej stosowany oraz jakie posiada właściwości?
Wiesiołek – ogólna charakterystyka
Wiesiołek to roślina dwuletnia wyrastająca z nasion, które rozsypuje po przekwitaniu. Cechuje się tym, iż kwitnie na żółto. W stanie dzikim można ją znaleźć na nieużytkach, zaniedbanych polach i łąkach. Pojawia się niemal wszędzie, co sprawia, iż wiele osób widziało tę roślinę nie raz (choć rozpoznają ją tylko niektórzy). Ponadto jest ona również uprawiana w ogrodach jako kwiat ozdobny, który kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Jest on również uprawiany na większą skalę, jako surowiec dający olej z nasion wiesiołka.
Olej z nasion wiesiołka – właściwości
Wytłaczanie oleju z nasion wiesiołka odbywa się na zimno. Stosowany jest on w kosmetologii oraz w celach kulinarnych. Niezależnie od jego postaci – czy jest on pokarmem, dodatkiem do suplementów diety czy kosmetykiem – wyróżnia go wiele istotnych zalet.
W swoim składzie zawiera on w znacznej ilości (70%) kwas linolowy oraz inne kwasy nienasycone. To właśnie im olej zawdzięcza następujące działanie prozdrowotne:
- Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej,
- Obniża poziom cholesterolu,
- Wzmacnia odporność,
- Wspomaga leczenie nowotworów,
- Obniża ciśnienie, zabezpieczając tym samym przed chorobami sercowo naczyniowymi,
- Chroni przed chorobami płuc, oczu, oskrzeli i gardła,
- Łagodzi dolegliwości kobiece,
- Usprawnia pracę mózgu,
- Poprawia płodność,
- Pielęgnuje i wzmacnia skórę, paznokcie i włosy,
- Łagodzi objawy łuszczycy oraz podrażnienia skóry,
- Leczy egzemę.
Olej z nasion wiesiołka – dawkowanie i przeciwwskazania
Olej z nasion wiesiołka, mimo iż posiada mnóstwo właściwości prozdrowotnych, to nie należy stosować go z nadmiarem. Zaleca się, aby spożywać go w ilości trzech gramów w skali dnia. Przekroczenie tej dawki może doprowadzić do pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych, jak np. nudności, bóle głowy i brzucha.
Nie rekomenduje się spożywania oleju z wiesiołka osobą chorującym na padaczkę (może przyczynić się do wystąpienia drgawek), a także osobą mającym skłonności do krwawień (może wywołać krwotok).
Nie zaleca się łączyć go z lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ takie postępowanie może doprowadzić do powstania krwotoku.