Kto się oprze szczecińskim pasztecikom? Na pewno nie Czesi, którzy mogą ich skosztować podczas trwającego Polskiego Dnia przy Ambasadzie RP w Pradze. Lokalne smaki to sposób na zaproszenie naszych sąsiadów do przyjazdu na szczeciński finał regat The Tall Ships Races 2017.

 Zlot żaglowców zawitał do stolicy Czech 10 czerwca. Tego dnia Instytut Polski w Pradze zorganizował bowiem Dzień Polski. Odbywa się on w ogrodach przy budynku Ambasady RP w centrum miasta.

 – Do tej pory przy zapraszaniu turystów do Szczecina oddziaływaliśmy głównie na wzrok i słuch, oferując „teleportację” do stolicy Pomorza Zachodniego za pomocą specjalnych gogli i filmów w technologii 360°. W roku ubiegłym ta propozycja na tyle spodobała się organizatorom, że przy zapraszaniu Szczecina do udział w tegorocznym Dniu Polskim zwrócono się z prośbą o ponowne zabranie okularów 360°. Chętnie odpowiedzieliśmy na te oczekiwania i tym sposobem Czesi kolejny raz mogą przenieść się m.in. do szczecińskiej filharmonii, na Odrę czy Wały Chrobrego, zakładając gogle i słuchawki – mówi Tomasz Owsik-Kozłowski.

Tegoroczną nowością jest oddziaływanie na kolejne zmysły… Tym razem Czesi zostali zaproszeni do nas przez serwaną gamę smaków i aromatów. Pokazy przyrządzania potraw z ryb czy pasztecikowe warsztaty zapewniają spore zainteresowanie przybyłych na Dzień Polski gości. Szczeciński pasztecik (z wbitą regatową wykałaczką) budzi zaskoczenie i… smakuje wybornie (według zapewnień).

Co ciekawe – mimo że Czesi nie mają dostępu do morza, to udział w szczecińskim zlocie żaglowców potwierdził żaglowiec klasy A pływający właśnie pod czeską banderą. Będzie to La Grace – replika historycznego statku z drugiej połowy XVIII wieku. Według dostępnych informacji La Grace to nazwa żaglowca należącego do pierwszego czeskiego żeglarza Augustina Heřmana. Budowa statku rozpoczęła się w 2008 roku w profesjonalnej stoczni w Egipcie. Uroczyste wodowanie odbyło się 5 grudnia 2010 roku.