Trzecia edycja GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE odbędzie się w dniach 31 lipca – 5 sierpnia 2017 roku. To interdyscyplinarny festiwal sztuk, i jednocześnie znak pamięci wybitnego artysty – Marka Grechuty.

W programie blisko tygodniowej imprezy, obok spektakli, wystaw, filmów oraz spotkań, królować będzie muzyka. Do miasta na czterdziestu czterech wyspach zjedzie czołówka polskich artystów, ale jest tu też miejsce dla tych, którzy swoją karierę dopiero rozpoczynają. To kolejne nawiązanie do biografii niezapomnianego barda, który rozpoczynał swoją artystyczną drogę właśnie w Świnoujściu, koncertując (i zdobywając laury) w 1968 roku na legendarnej Famie. Tutejszy amfiteatr nosi właśnie Marka Grechuty.

W oryginalnym repertuarze festiwalu odnaleźć można najświeższe projekty artystyczne, które przeplatane są ze swoistym kalejdoskopem przeszłości, nawiązującym do poetyki twórczości Marka Grechuty. Nie tyle obowiązkiem, co zaszczytem dla wszystkich festiwalowych artystów jest wplecenie w swój repertuar własnych interpretacji utworów Marka Grechuty.

W legendarnym amfiteatrze im. Marka Grechuty zagrają Cugowscy. Cała rodzina, w komplecie – Krzysztof, wraz z synami Piotrem oraz Wojciechem. Krzysztof Cugowski rozpoczął muzyczną drogę ponad 40 lat temu zakładając zespół Budka Suflera. Koncert Cugowskich odbędzie się pierwszego dnia Grechuta Festival – Świnoujście 2017 (31 lipca 2017, o godzinie 20.30).

Kolejną artystką, która pojawi się w Świnoujściu jest coraz dojrzalsza, a przez to piękniejsza, bardziej świadoma siebie, energetyczna i zmysłowa – Olga Bończyk. Nie przyjedzie jednak sama – podczas Grechuta Festival w specjalnym koncercie świętować będzie 30 – lecie pracy artystycznej, a towarzyszyć jej będą wyjątkowi muzycy – Alicja Majewska, Hanna Śleszyńska, Włodzimierz Korcz, Andrzej Krzywy, Janusz Szroma. Koncert, który odbędzie się 1 sierpnia o 20.30 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty, poprowadzi Piotr Bałtroczyk.

Część festiwalowych wydarzeń Grechuta Festival będzie dedykowana, kolejnemu wielkiemu artyście, którego już zabrakało – Wojciechowi Młynarskiemu. Trzeciego dnia Festiwalu, 2 sierpnia, o godzinie 18.00 w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury, artystyczny hołd wybitnemu twórcy złoży uwielbiany przez publiczność Piotr Machalica.

W programie Grechuta Festival obok muzyki, niezwykle ważne miejsce zajmuje teatr. W programie trzeciej edycji Festiwalu znalazły się między innymi dwa wielkie widowiska. Jednym z nich – 3 sierpnia o godzinie 20.30 – będzie, zapowiadane jako artystyczne wydarzenie sezonu, monumentalna opera Giuseppe Verdiego „Nabucco”. Na scenie świnoujskiego Amfiteatru wystąpi blisko stu osobowy zespół, zobaczymy włoskich solistów, oraz Chór Opery Polskiej i Roncole Verdi Orchestra. Muzyków poprowadzi Maestro Jerzy Salwarowski.

Drugą z teatralnych propozycji będzie plenerowy spektakl „Arka” w wykonaniu legendarnego Teatru Ósmego Dnia. W pełnym rozmachu widowisku, o niezwykle aktualnej wymowie, zobaczymy wielki uskrzydlony statek – wielopoziomową, ruchomą scenę, kolejne wcielenia Arki Noego, która siła wyobraźni, może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower czy skleconą z gumowych pontonów tratwę dryfująca ku spokojniejszym lądom… Oniryczna podróż zapowiadana jest na 4 sierpnia, o godzinie 22.00 w Muszli Koncertowej przy Promenadzie.

Trzecia edycja Festiwalu to blisko dwustu artystów, ponad dwadzieścia wydarzeń – muzyka, teatr, sztuki wizualne, oraz spotkania z wybitnymi twórcami. Na znakomitą część wydarzeń Festiwalu – wstęp wolny. Bilety na pozostałe propozycje kosztować będą 20 oraz 30 złotych.