Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny i objawy

0
Female athletes, abdominal pain, menstrual period during exercise on walking street in the city.

Zapalenie pęcherza jest chorobą atakująca układ moczowy, która przejawia się w bardzo nieprzyjemny sposób. Wraz z nim występują podwyższona temperatura, złe samopoczucie i bóle mięśni. Czasem współtowarzyszą mu również inne dolegliwości, zmuszające do nieustannych wizyt w toalecie. Jak rozróżnić infekcję od zapalenia pęcherza?

 

Przyczyny zapalenia pęcherza

Czasem częste oddawanie moczu w trakcie przeziębienia spowodowane jest nie spożyciem większej ilości płynów, a infekcją – ostrym zapaleniem pęcherza moczowego (zwanym również zapaleniem dolnych dróg moczowych). Choroba ta najczęściej wywołana jest przez pałeczkę okrężnicy (Escherichia coli), która występuje również u ludzi zdrowych. Pomimo, iż w przewodzie pokarmowym jest ona całkowicie bezpieczna dla organizmu, to poza nim działa chorobotwórczo.

Pałeczka okrężnicy dostaje się do układu moczowego tzw. drogą wstępującą, a więc przez cewkę moczową. Wystarczy zakażona toaleta, ręcznik, niewłaściwie przeprowadzone czynności higieniczne, aby doprowadzić do zakażenia. Podczas okresu obniżonej odporności, kiedy to organizm walczy z przeziębieniem, nie jest już w stanie unieszkodliwić chorobotwórczej bakterii, gdyż walka na kilku frontach jest dla niego zbyt dużym wyzwaniem.

Objawy zapalenia pęcherza

Choroba atakująca układ moczowy, a dokładniej wywołująca problem ostrego zapalenia dolnych dróg moczowych jest przypadłością dotyczącą głównie kobiet, ponieważ posiadają one szerszą i krótszą cewkę moczową w porównaniu z mężczyznami, a jej ujście zlokalizowane jest w niewielkiej odległości od odbytu będącego naturalnym siedliskiem najróżniejszych drobnoustrojów, m.in. pałeczki okrężnicy.

Choroba cechuje się bardzo nieprzyjemnymi objawami. Cierpiący na nią zwykle skarżą się na częste parcie na mocz (bywa wręcz bezustannie), ostry ból i pieczenie podczas mikcji. Podczas silnego zakażenia, pomimo nieustannego uczucia parcia na mocz, jego oddawanie charakteryzuje się niewielkimi porcjami. Do innych objawów, jakie mogą towarzyszyć zapaleniu pęcherza zalicza się obecność bakterii i krwi w moczu, które wykrywa się podczas badania laboratoryjnego.

Prawidłowo zdiagnozowana i leczona choroba nie stanowi żadnego zagrożenia, jednak niewyleczenie jej do końca, może doprowadzić do jej nawrotów i w konsekwencji do schorzenia przewlekłego i innych poważnych powikłań (np. zapalenie nerek). Tak więc gdy pojawią się objawy zapalenia, nawet o niewielkiej intensywności, zaleca się skonsultowanie ich z lekarzem.