Wystawy, warsztaty, animacje, bieg, koncerty patriotyczne i wspólne, radosne świętowanie. Pomorze Zachodnie współorganizowało wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbyło się w sobotę 11 listopada w Szczecinie. Wydarzenia towarzyszące, zaplanowane m.in. w instytucjach kultury Województwa Zachodniopomorskiego, potrwają znacznie dłużej.

– Wolność jest najwyższą wartością, przekazaną nam przez naszych przodków. Ceńmy ją i szanujmy – podkreślał Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, który wziął udział w uroczystościach patriotycznych na Placu Szarych Szeregów oraz wspólnym świętowaniu na Arenie Szczecin.

Program obchodów wypełniły atrakcje dla całych rodzin. Mieszkańcy Szczecina i Pomorza Zachodniego mogli bawić się i świętować od godzin porannych aż do samego wieczora.

Zwłaszcza najmłodsi mieli dużo okazji, aby twórczo spędzić ten dzień. Było wspólne tworzenie symboli patriotycznych, klejenie, rysowanie, wycinanie, animacje dla dzieci, gra historyczna, konkursy i zabawy. To wszystko czekało na najmłodszych na stoisku Pomorzu Zachodniego na Arenie Szczecin, gdzie odbyło się świętowanie pod hasłem #MOJANIEPODLEGŁA.

Nie zabrakło spotkań poświęconych tematyce patriotycznej. W Centrum Dialogu Przełomy można było zobaczyć dotąd nieeksponowane zbiory w ramach wystawy „Symbole niepodległości, a w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wziąć udział w spotkaniu „Myśląc o Niepodległej” i poznać przykłady myśli niepodległościowej zawartej w tekstach wybitnych Polaków.

Można też świętować aktywnie, co pokazali uczestnicy biegu rodzinnego „Mama, Tata i Ja”, który wyruszył w sobotni poranek z dziedzińca menniczego Zamku Książąt Pomorskich. W Goleniowie też biegano, odbyła się tam XXIX Mila Niepodległości – to także przykład jak sport i zdrowie mogą iść w parze. Rywalizacji towarzyszyło miasteczko Runner’s Kids, gdzie na najmłodszych czekał kącik edukacyjnych zabaw i praktyczne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Godziny popołudniowe w ramach obchodów święta w Szczecinie wypełniły atrakcje dla melomanów. Były to trzy niezwykłe koncerty. Koncert kameralny „Misterioso Karol Szymanowski”, koncert pieśni patriotycznych oraz koncert symfoniczny „Animato Vivat Polonia”.

Wydarzenia towarzyszące

Wydarzenia towarzyszące obchodom Narodowego Święta Niepodległości trwają od początku listopada i potrwają aż do grudnia. To m.in. wystawy o tematyce niepodległościowej w Książnicy Pomorskiej w i Zamku Książąt Pomorskich czy lekcja historii w Centrum Dialogu Przełomy.

Również w ramach obchodów Święta Niepodległości, odbyło się Spotkanie Pokoleń połączone z jubileuszem 45-lecia Chóru Kombatantów. Wydarzenie zorganizowane przez samorząd województwa zgromadziło przedstawicieli środowisk kombatanckich i weteranów z Pomorza Zachodniego. Wstęp za zaproszeniami.

Naszą wolność świętowaliśmy na całym Pomorzu Zachodnim, w wydarzeniach organizowanych przez samorządy i instytucje kultury. Wicemarszałek Tomasz Sobieraj  wziął udział w uroczystościach w Koszalinie, a członek Zarządu Anna Mieczkowska w obchodach w Kołobrzegu.