Trwa wyposażanie nowego, „zielonego Ekoportu” u zbiegu ulic Harcerzy i Arkońskiej. Odpady do Ekoportu będzie można przynosić już od soboty 16 września. Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 9 -19. W soboty natomiast od 9.00 do 15.

 Najnowszy, ósmy Ekoprt w Szczecinie jest już gotowy. Aktualnie trwa jego wyposażanie. W piątek odbędzie się jego wielkie otwarcie. Z tej okazji dla dzieci ze szczecińskich szkół przygotowano mnóstwo atrakcji. Rozpoczną się już o godzinie 11. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach z artrecyklingu o nazwie: Jak z niczego stworzyć coś pięknego. Ustawione będzie także stoisko edukacyjne EcoSzczecin. W pobliżu natomiast znajdzie się dmuchany zamek, będzie również popcorn, wata cukrowa, ekologiczne konkursy, zabawy z nagrodami oraz fotobudka.

O „Zielonym Ekoporcie”

W najnowocześniejszym, ekologicznym Ekoporcie znajdującym się przy zbiegu ulicy Harcerzy i Arkońskiej nic się nie zmarnuje. Deszczówka zbierana będzie do podziemnych pojemników, a następnie zostanie wykorzystana do bieżącej obsługi obiektu. Baterie słoneczne zamontowane na dachu jednego z budynków pozwolą na zasilenie w energię elektryczną całego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Konstrukcje zostały przygotowane w taki sposób, że docelowo przyozdobią je pnące rośliny.

Nowe, zagospodarowane 4 tysiące metrów kwadratowych daje mieszkańcom mnóstwo możliwości. Oczywiście za darmo będzie można tutaj oddać odpady, tak jak w pozostałych siedmiu Ekoportach. Tutaj zaprojektowana i wykonana została sala multimedialna. W weekendy, w godzinach otwarcia obiektu – po ustaleniach z radą osiedla – funkcjonowała będzie jako świetlica. Odbywały się w niej będą także różnego rodzaju szkolenia, konferencje czy lekcje z zakresu ekologii. Do dyspozycji wszystkich użytkowników dostępna będzie toaleta.

Ekoport to nie wszystko

Inwestycja kosztowała 4,5 miliona złotych. Została włączona w projekt „Rozbudowa sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnienie systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin” o wartości 5,9 miliona złotych. Projekt obejmuje budowę Ekoportu, zakup dwóch samochodów do obsługi Ekoportu, komputeryzację systemu obsługi Ekoportu, wyposażenie sali edukacyjnej. Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła 2,94 miliona złotych.