Warto jeść pietruszkę!

0

Pietruszka ma swoje stałe miejsce na polskich stołach. Jej zaletą są nie tylko walory smakowe, ale przede wszystkim zdrowotne właściwości. Pietruszka ma możliwość wyleczenia wzdęć, zapalenia pęcherza moczowego, a także schorzeń o charakterze reumatycznym. Dlaczego pietruszki nigdy nie za wiele w diecie?

Jakie właściwości lecznicze posiada pietruszka?

Pietruszka określa jest mianem królowych przypraw ze względu na swoje walory smakowe. Jednakże zamiast uczty dla podniebienia warto skupić się na jej właściwościach leczniczych, które oferuje nam ta niezwykła roślina. W pietruszce występują zarówno witaminy, jak i minerały (mowa chociażby o wapnie, magnezie oraz potasie) w związku z czym doskonale oddziałują one na krążenie krwi. Występujące w niej żelazo wpływa na poprawę jakości krwi oraz doskonale radzi sobie z anemią. W trakcie bolesnej bądź spóźnionej miesiączki także należy regularnie sięgać po natkę pietruszki, gdyż rozwiąże tego typu problemy w mgnieniu oka. Prezentowana roślina sprawia, że rozkurczają się mięśnie dna miednicy, czyli miesiączka jest przechodzona zdecydowanie łagodniej niż ma to miejsce w normalnych warunkach. Można przygotować wywar przy pomocy pietruszki, który będzie doskonałym rozwiązaniem w trakcie zmagania się z pęcherzem, prostatą oraz nerkami.

Jakie witaminy oraz minerały występują w pietruszce?

Natka pietruszki to cenne źródło witaminy C oraz prowitaminy A. Występuje w niej chlorofil, wapno, sód, magnez oraz żelazo. W związku z tak cennym składem można wykorzystywać ją w trakcie leczenia dróg moczowych, a także kamicy nerkowej. Pietruszka wykazuje działanie przeciwnowotworowe oraz doskonale rodzi sobie ze skutkami anemii. Roślina ma właściwości antyseptyczne, reguluje trawienie oraz sprawia, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo nabycia infekcji układu moczowego. Jak już zostało wspomniane pietruszka posiada spore ilości witaminy A, która doskonale wpływa na wzrok. W związku z tym, że pietruszka posiada więcej witaminy C niż cytrusy należy sięgać po nią przede wszystkim w czasie, kiedy zmagamy się z grypą i przeziębieniem, a także ogólnym osłabieniem organizmu. Niezwykłą zaletą rośliny jest zabijanie nieprzyjemnych zapachów, dlatego warto sięgać po nią po zjedzeniu intensywnie aromatycznego jedzenia.

Kto powinien regularnie spożywać pietruszkę?

Natka pietruszki wpływa łagodząco na bóle miesiączkowe, a także doskonale radzi sobie z astmą. Kiedy poszatkowaną roślinę położy się na ranę można zaznać znacznej ulgi, a korzeń jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku wzdęć. Problemy z pęcherzem, kaszel, zatrzymana w organizmie woda, problemy z trawieniem, zbyt wysokie ciśnienie, gazy oraz schorzenia związane z nerkami, prostatą i wątrobą – we wszystkich tych dolegliwościach należy sięgać po pietruszkę.

Najlepiej spożywać pietruszkę na surowo, gdyż w takiej sytuacji zachowuje ona wszystkie swoje właściwości o których mowa była powyżej. Po zakończonym sezonie można ją spokojnie ususzyć oraz zamrozić, gdyż nie traci wtedy cennych witamin oraz minerałów. Kiedy pietruszka poddawana jest wysokiej temperaturze, zanikają duże ilości witaminy C.

Pietruszka używana jest na całym świecie, gdyż nie jest wymagającą rośliną, a zawiera ogromne ilości witamin oraz minerałów. Spożywać może ją każdy w niemalże nieograniczonych ilościach, jednakże kobiety w ciąży jej przyjmowanie powinny skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jedno jest pewne – od dzisiaj pietruszka powinna znaleźć się w każdej sałatce!