Bogatą ofertę rejsów i szkoleń przygotowało na lato szczecińskie Centrum Żeglarskie. Pomysłów na spędzenie urlopu lub wakacji pod żaglami jest całe mnóstwo. Oto niektóre z nich…

 1.     Rejsy

Rugia, Bornholm, a może Kopenhaga? Wszędzie tam (i nie tylko) dotrzeć można na pokładach szczecińskich jednostek – Magnolii, Urtici i Daru Szczecina. By przeżyć wakacyjną żeglarską przygodę potrzeba kilku dni wolnego i nieco odwagi. Nie wymagamy za to patentów ani doświadczenia na pokładzie.

Rejsy Centrum Żeglarskiego łączą w sobie elementy turystyki i szkolenia żeglarskiego. Każdy z załogantów zdobywa doświadczenie w żegludze morskiej oraz zalicza godziny stażowe wymagane przez PZŻ na wyższe stopnie żeglarskie. Każdy stanowi też – po prostu – załogę jachtu i uczestniczy czynnie we wszelkich pracach i pełnieniu wacht.

Rejsy ruszają już 1 lipca! Zapisy: e-rekrutacja – https://cz.erk24.pl/edziekanat

2.     Kursy i szkolenia

Wakacje to doskonały czas na uzyskanie patentów żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego i sternika motorowodnego. O takie uprawnienia (prócz sternika morskiego) ubiegać się mogą osoby, które ukończyły 14 lat.

Uczestnicy, którzy ukończą szkolenie i pozytywnie zdadzą egzamin będą mogli:

·         patent żeglarza jachtowego uprawnia do pływania jachtami żaglowymi po wodach śródlądowych bez ograniczeń długości i powierzchni żagla, prowadzenie jachtów żaglowych o dł. kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych, a po pozostałych wodach morskich do 2 Mm od brzegu w porze dziennej;

·         patent jachtowego sternika morskiego pozwala na prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń długości oraz prowadzenie jachtów żaglowych o długości całkowitej do 18 m po wodach morskich bez ograniczeń odległości, które dotyczyły poprzednich uprawnień sternika jachtowego.

·         patent motorowodny pozwala na prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń długości oraz o długości do 12m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich 2 Mm od brzegu w porze dziennej. Osoby w wieku poniżej 16 lat mogą pływać na łodziach z silnikami o mocy do 60 kW (80 KM).

Szczegóły: www.centrumzeglarskie.pl, zakładka „Rejsy i kursy”.

3.     Obóz polsko-niemiecki „I am sailing” (od 27 sierpnia do 6 września)

Jest to oferta dla młodych ludzi w wieku od 14 do 18 lat otwartych na nową kulturę. Projekt rozpocznie się w Centrum Edukacji Młodzieży w Babenhausen. Tam, przez pierwszy tydzień, odbędzie się cykl wypraw kajakowych na rzekę Iller w Bawarii. Drugi tydzień obozu odbędzie się w szczecińskim Centrum Żeglarskim, które będzie bazą wypadową wycieczek pod żaglami na Jezioro Dąbie.

W cenie (1400 zł) zawarte są szkolenia żeglarskie i opieka instruktorów, koszty transportu i noclegów w Niemczech i Polsce, wyżywienie i ubezpieczenie.

Zapisy do końca czerwca: e-rekrutacja – https://cz.erk24.pl/edziekanat