Jak zrobić kwiatowe lody, które składniki potrzebne są do sałatki melonowo różanej, co kryją w sobie klasztorne komnaty i jaki jest smak staropolskich wyrobów kulinarnych? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi uzyskali uczestnicy dwóch imprez wspieranych przez Województwo Zachodniopomorskie: Międzynarodowych Targów Wyrobów Klasztornych w Bierzwniku i II Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Wydarzenia odbyły się 15 i 16 lipca 2017 r. z udziałem członków Zarządu Województwa.

To zaskakujące jak dużo kwiatów w naszym otoczeniu jest jadalnych. Aksamitka, begonia, bergamotka czy bratek oraz wiele innych sprawiają, że potrawa nie tylko ładnie wygląda, ale także ma oryginalny smak – mówiła członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.

Odwiedzający II Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych mieli okazję dowiedzieć się, które kwiaty są jadalne oraz jaki mają smak. Uczestnicy mogli liczyć również na porady dotyczące ogrodnictwa i uprawy roślin ozdobnych. Prezentowane były informacje, pokazy, degustacje dotyczące wykorzystania kwiatów jadalnych w kuchni. W plenerze ogrodu kulinarne zdolności przedstawił szef kuchni Mariusz Siwak, a drużyny reprezentujące powiaty zachodniopomorskie rywalizowały ze sobą w konkursie kulinarnym „Cały ogród na talerzu”. Imprezie towarzyszyły także liczne stoiska wystawiennicze, w których znalazły się m.in. produkty regionalne, tradycyjne, przetwory kwiatowe, świeże zioła czy kwiatowe kosmetyki. W trakcie wydarzenia zostały przedstawione sposoby na zagospodarowanie ogródka przydomowego, jeden z nich to warzywnik kwiatowy. Można było dowiedzieć się również jak w ciekawy sposób wykorzystać kwiaty do dekoracji stołu i potraw. Dzięki indywidualnemu zwiedzaniu chętni mogli poznać wszystkie zakamarki ogrodów, a na najmłodszych czekały prelekcje, warsztaty i animacje.

Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych

–  To coroczne wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko lokalnej społeczności. Bogata oferta wystawiennicza oraz liczne atrakcje przyciągają ludzi także z sąsiednich regionów – mówił członek Zarządu Województwa Ryszard Mićko.

W Międzynarodowych Targach Wyrobów Klasztornych co roku udział biorą wystawcy z Polski i Niemiec, a także producenci wyrobów lokalnych. Ich ideą jest promowanie współczesnych produktów, powstających w zakonach oraz żywności regionalnej. Ponad 40 różnych wystawców, prezentujących m.in. ikony, ceramikę, produkty benedyktyńskie i ziołowe, zabawki dla dzieci. Oprócz produktów prezentowanych przez klasztory pojawiły się również wyroby rękodzieła takie jak: kominki, świeczniki, biżuteria, rzeźby z drewna, obrazy olejne na płótnie, wyroby z wikliny. Uczestnicy imprezy mieli okazję zwiedzić stanowiska archeologiczne i klasztor, po którym oprowadzali członkowie Ekspedycji Archeologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach, szkole malowania oraz w warsztatach rękodzieła. O muzyczną oprawę zadbali m.in. Bydgoski Chór Gospel, Bierzwniczanki, zespół Lemko Tower.