W dniach 1-4 czerwca delegacja ze Szczecinka odwiedziła miasto partnerskie Soderhamn. Była to uzgodniona rewizyta. W 2016 roku w Szczecinku przebywała 4-osobowa delegacja z Soderhamn z burmistrzem Svenem-Erikiem Lindestam na czele. Te spotkania mają doprowadzić do ożywienia nieco „zaniedbanej” współpracy między naszymi miastami.

Jak wyjazd do Soderhamn ocenia burmistrza Jerzy Hardie-Douglas?

– Uważam, że wizyta była na prawdę owocna. Po stronie szwedzkiej istnieje autentyczna chęć nawiązania rzeczywistej współpracy ze Szczecinkiem. Rozmawialiśmy o konkretnych planach – opowiada burmistrz. I wylicza, że w grę wchodzi m.in. przygotowanie dla szwedzkich biur podróży oferty wycieczek weekendowych, wczasów tygodniowych i dłuższych w Szczecinku, czy ofert wyjazdów wędkarskich  do Szwecji dla naszych mieszkańców. Soderhamn ma fantastyczną infrastrukturę przygotowaną dla wędkarzy, z możliwością wynajęcia sprzętu, łódek czy domków na licznych, należących do miasta wysepkach. Z kolei Szczecinek może być dla Szwedów bardzo atrakcyjny ze względu na znaczną różnicę cen towarów i usług. Szwecja jest naprawdę droga, więc mający do zaoferowania  (szczególnie latem) wiele atrakcji Szczecinek może stać się  bardzo pożądaną destynacją.

Pod uwagę brana jest też pomoc w nawiązaniu kontaktów biznesowych między licznymi działającymi w powiecie Soderhamn mniejszymi i większymi firmami z branży drzewnej a Kronospanem i klastrem meblowym. Możliwe jest także uczestnictwo Szwedów w targach Hausmesse i podobnych imprezach.

Podczas wizyty rozmawiano również o wymianie sportowej, w tym przede wszystkim piłkarzy, ale również przedstawicieli  innych dyscyplin, a także uczestnictwie przedstawicieli miast w wydarzeniach sportowych na terenie miasta partnerskiego (np. mieszkańców Szczecinka w „Biegu Śledzia” w Soderhamn, a Szwedów w biegu Osińskiego czy Festiwalu Biegowym).

Ważne jest także nawiązanie kontaktów między szkołami (przede wszystkim między szkołami technicznymi).

Delegacja „robocza”, w której skład będą wchodzili również przedstawiciele biura podróży z Soderhamn przyjedzie do naszego miasta prawdopodobnie w sierpniu.

Za ożywienie współpracy i realizację ustalonego programu po stronie Szczecinka będzie od teraz odpowiedzialna Julia Michałowska. Po stronie szwedzkiej – Maria Svensson z Ratusza w Sodrehamn. Ponadto od naszej strony „cele turystyczne” mają być realizowane przez SzLOT.