Na co dzień opisują odległe kraje, narody, konflikty czy kryzysy. Te związane z polityką, gospodarką, czy zwykłymi ludźmi – znanymi nam na co dzień jako uchodźcy czy imigranci. Reporter wojenny Wojciech Jagielski, poeta i pisarz Jarosław Mikołajewski, dziennikarz radiowy Dariusz Rosiak i dyrektor Szkoły na Dworcu w Brześciu Marina Hulia opowiadali o „Świecie we wrześniu”, dyskusji ze studentami Uniwersytetu Szczecińskiego, którą otworzył marszałek Olgierd Geblewicz. Spotkanie jest elementem Festiwalu Czytania Odkrywcy Wyobraźni.

Niski poziom czytelnictwa wpływa na niski poziom debaty publicznej w Polsce. Społeczeństwo staje się coraz bardziej bezrefleksyjne, nie myśli o tym jaka ma być przyszłość, ale tylko o tym co tu i teraz. Nasza teraźniejszość zamienia się w krzykliwą codzienność.  Dlatego kilka lat temu stworzyliśmy festiwal odkrywców wyobraźni.  Dlatego zaprosiliśmy gości, którzy podzielą się spostrzeżeniami na temat otaczającego nas świata.  Cieszę się, że tak licznie się Państwo stawili. Życzę owocnej debaty. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Ten otaczający na świat, ma wiele barw i odcieni, a w ustach doświadczonych życiem, podróżami i ludzkimi historiami reporterów oraz pisarzy, jeszcze więcej stopni i niuansów, na których zgłębienie można by poświęcić długie godziny. Aż 15 lat na pomoc Czeczeńcom poświęciła Marina Hulia, od ponad roku dyrektorka Szkoły na Dworcu kolejowym w Brześciu. Na Polsko-Białoruskiej granicy zdecydowała się uczyć i pomagać Czeczenom, którzy czekają na wjazd do Polski, do Unii Europejskiej.

Szkoła to nie ławka, tablica, kreda. Szkoła to uśmiech, bezpieczeństwo, opieka. – wyjaśniała pełna wrażliwości i energii wolontariuszka oraz działaczka humanitarna Marina Hulia, która jest autorką książki Achab i kawałek pizzy.

Od obrazów związanych z kryzysem migracyjnym nie uciekł również reporter i korespondent wojenny Wojciech Jagielski, który przywoływał to co zobaczył m.in. w Sudanie.

Mówiąc o obozach dla uchodźców, czasami trzeba mówić o miastach dla uchodźców.  Imigranci żyją w nich wiele lat. Widziałem to w Sudanie. Oni się tam rodzą, innego świata nie znają. Stają się przez to przyzwyczajeni do udzielania pomocy. Są też inne obozy. Te, które powstają zaraz po konflikcie. Ludzie tam przybywają by znaleźć po prostu schronienie. – wyjaśniał Wojciech Jagielski.

Jeszcze w trakcie Festiwalu Czytania, Jagielski opowiadał o swojej ostatniej książce Wszystkie Wojny Lary. Uczestnicy dyskusji dopytywali o m.in. o postrzeganie uchodźców przez pryzmat chrześcijaństwa, tego czy i jak pomagamy. Jarosław Mikołajewski, autor m.in. Teeremoto i Wielkiego przypływu, który swoje książki pisał m.in. o znajdującej się w samym centrum kryzysu migracyjnego włoskiej wyspie Lampedusa, wyjaśniał – Doświadczenia Polaków wyrastają z moralizatorstwa.  Nie doświadczyli tych krańcowych sytuacji, które kształtują wrażliwość na drugiego człowieka. Brakuje nam osobistej relacji z rzeczywistością, dlatego wypełniamy ją zastanymi sloganami.

Dyskusja nie ominęła tak gorących tematów jak post-prawda, czy fake-newsy. Te zdaniem uczestników nie są żadną prawdą, czy informacją a zwykłą plotką lub kłamstwem. Pisarze zachęcali do czytania, poszukiwania różnych źródeł i myślenia na temat zgłębianych tekstów. Tylko własny rozsądek, może nas uchronić przed manipulacją.

Są takie dziedziny życia, które po pewnym czasie stają się tak skomplikowane, że dochodzimy do świadomości, że nie ma sensu się tym interesować.  Np. Wojna w Syrii.  Teraz mamy wysyp interpretacji zero jedynkowych. Można spotkać informację, że za całą sytuację winny jest islamski fundamentalizm, Izrael, USA, Rosja. To wszystko jest bardzo kuszące ale to nie jest prawdą  Jeśli chcemy naprawdę zrozumieć musimy się znaleźć w tej sieci informacji. – podsumował dyskusję Dariusz Rosiak.

Zorganizowane na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego spotkanie „Świat we wrześniu” jest elementem Festiwalu Czytania Odkrywcy Wyobraźni. To już piąta edycja  wydarzenia, która zagościła nie tylko w różnych miejscach Szczecina (m.in. Książnica Pomorska, Teatr Polski, Teatr Kameralny, Bistro Na Językach, Centrum Dialogu Przełomy), ale także w bibliotekach województwa: w Świnoujściu, Goleniowie, Gryficach, Policach i Cedyni.