Skąd się biorą i jak zwalczyć zaparcia u niemowlaka?

0

Zatwardzenie u dzieci, a szczególnie u niemowląt to powszechne zjawisko, które budzi niepokój rodziców. Przyczyny są różne, niektóre bardziej, inne mniej groźne, lecz nie wolno panikować, ponieważ problem ten dotyczy często zdrowych dzieci. Istnieją skuteczne sposoby na zwalczanie zaparć.

Różne przyczyny zaparć u niemowlaka.

Każde dziecko ma inną przemianę materii i inaczej funkcjonuje jego układ trawienny. Niektóre dzieci karmione mlekiem mamy wypróżniają się bardzo rzadko, a inne codziennie. Podobnie jest w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym. Jednak jeżeli wypróżnienia u niemowlaka karmionego mieszanką modyfikowaną są rzadkie i widać, że wypróżnianie sprawia maluchowi ból, może to oznaczać, że mamy do czynienia z zaparciami.

Zaparcia rzadziej występują u dzieci karmionych piersią niż mlekiem modyfikowanym, jednak problem może się nasilić w momencie wprowadzenia do jadłospisu pokarmów stałych. Jeżeli dieta dziecka jest uboga w błonnik bądź dziecko wypija niewystarczająca ilość płynów, mogą wystąpić nieprzyjemne zatwardzenia.

Układ pokarmowy niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a przez to może być bardziej wrażliwy na zmiany w diecie bądź pewne błędy żywieniowe. Wśród najczęstszych wymienia się: alergie pokarmowe, w tym alergia na białko mleka krowiego; niewłaściwe przygotowanie mleka modyfikowanego (np. zbyt gęste); zbyt wczesne rozszerzanie diety o pokarmy stałe; nadmiar w diecie pokarmów wywołujących zaparcia; nieprawidłowa praca jelit wynikająca z niedojrzałości układu trawiennego.

Zatwardzenie u dzieci, szczególnie niemowląt leczone jest tylko pod okiem specjalisty.

Tylko pod kontrolą pediatry powinno być leczone zatwardzenie u dzieci, szczególnie u noworodków i niemowląt. Konieczna jest ocena sposobu żywienia i upewnienie się, że niemowlę prawidłowo przybiera na wadze.

Zaparcia u niemowlaka, który jest w trakcie rozszerzania diety, można zwalczać za pomocą większej ilości wypijanej wody, wprowadzając przeciery owocowe i warzywne, a także produkty zbożowe i kasze. Jednocześnie przez kilka dni należy się wstrzymać z podawaniem pokarmów zapierających, w tym bananów, gotowanej marchewki, ryżu.

Rodzice dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym mogą rozważyć zmianę mleka na takie, które jest dostosowane do dzieci mających problemy z wypróżnianiem, jednak wcześniej należy omówić problem z pediatrą.

Pediatra może zdecydować o podaniu leków z apteki regulujących pracę jelit. W terapii zaparć stosuje się leki działające osmotycznie– laktulozę bądź makrogol – które powodują większy napływ wody do jelita i rozluźnienie mas kałowych. Po wcześniejszej konsultacji z pediatrą, można podać dziecku czopki glicerynowe, które pomagają przesunąć treść kałową w jelitach i przyspieszając ruchy perystaltyczne. Probiotyczne krople doustne dla dzieci wspierają i utrzymują prawidłową florę bakteryjną jelit oraz pomagają ograniczyć występowanie kolek niemowlęcych, zaparć, poprawiają czynności układu pokarmowego oraz wzmacniają układ odpornościowy.