Jedno z najpiękniejszych miejsc w Szczecinie, przejmująca, uwielbiana przez wszystkich polska muzyka filmowa, anegdoty, wspomnienia, ciekawostki opowiadane przez prowadzącego Tomasza Raczka. Tak wyglądała druga edycja „Sierpniowych przełomów” – koncertu, który jest zarazem hołdem dla uczestników Sierpnia ’80.

„Sierpniowe przełomy” po raz pierwszy zagościły na dachu Centrum Dialogu Przełomy w 2016 roku. Wówczas tłumy szczecinian przybyły na Plac Solidarności, aby wysłuchać wspaniałych wykonań Orkiestra Opery na Zamku i oddać cześć hołd uczestnikom Sierpnia ’80.

Miejsce, zamysł artystyczny i szczytna idea pozostały bez zmian. Podobnie jak olbrzymie zainteresowanie szczecinian i mieszkańców Pomorza Zachodniego. W sobotę 2 września 2017 roku na placu Solidarności, na dachu Centrum Dialogu Przełomy, Orkiestra Opery na Zamku zaprezentowała muzykę z najsłynniejszych dzieł polskiej kinematografii.

Licznie zebrani mieszkańcy usłyszeli między innymi fragmenty „Nocy i dni” i serialu „Dom” Waldemara Kazaneckiego, „Iluminacji”, „Smugi cienia” Wojciecha Kilara, „Ogniem i mieczem” Krzesimira Dębskiego, czy popularnego „Vabank” Henryka Kuźniaka. Tradycyjnie zabrzmiały też „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz na zakończenie „Sen o Victorii” z repertuaru grupy Dżem, tym razem w wykonaniu Olka Różanka.

Organizatorem koncertu „Sierpniowe przełomy” był Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Opera na Zamku w Szczecinie. Partnerem Muzeum Narodowe w Szczecinie.