Typowo jesienna aura, którą obserwujemy za oknami to oprócz okresu zimowego jedna z najniebezpieczniejszych pór roku dla pieszych.

 

 
Gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe, mgła i mżawka lub intensywne opady deszczu w połączeniu z oślepiającym słońcem sprawiają, że piesi są coraz mniej widoczni. Do tego pojawiający się coraz częściej brak wzajemnego poszanowania przepisów ruchu drogowego w relacji pieszy a kierujący ma wpływ na zwiększającą się liczbę zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu.
Tylko wczoraj doszło do trzech tego typ zdarzeń na terenie województwa zachodniopomorskiego. Dwa potrącenia pieszych miały miejsce w Szczecinie i jedno na terenie powiatu wałeckiego.
Do pierwszego z wypadków doszło około godz. 08:30 w Szczecinie na ul. Narutowicza. Według wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 70 – letni kierujący Mazdą nie zachował należytej ostrożności i na wyznaczonym przejściu dla pieszych ominął samochód marki Mercedes Vito, którego kierujący jechał w tym samym kierunku ruchu i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. W wyniku tego kierujący Mazdą potracił 20 – latkę przechodzącą przez przejście dla pieszych. Młoda kobieta odniosła obrażenia ciała i została przewieziona do szpitala. Kierowcy mazdy zatrzymano prawo jazdy.
Kilka godzin później w Wałczu przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego doszło do kolejnego potracenia. Z ustaleń poczynionych na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący samochodem marki VW Golf 48- letni mieszkaniec miasta nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo przechodzącemu przez oznakowane przejście dla pieszych 10 – latkowi i doprowadził do potrącenia chłopca. W wyniku zderzenia małoletni pieszy odniósł obrażenia ciała i został przewieziony do szpitala. Kierowcy VW zatrzymano uprawnienia do kierowania.
Około godz. 18:00 w Szczecinie na ul. Mickiewicza doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Tam, kierujący Fordem Focus 48- letni mężczyzna potrącił znajdującego się na przejściu dla pieszych 45- latka. Pieszy odniósł obrażenia ciała i przewieziony został do szpitala. Kierujący pojazdem – trzeźwy. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy.
Ze względu na charakter zdarzenia jakim jest potrącenie pieszego policjanci coraz częściej będą korzystali z możliwości zatrzymywania uprawnień. To sąd będzie decydował czy kierującym – sprawcom wypadków będą cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.