Ruszają prace przy rozbudowie Hospicjum im. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Modernizacja placówki została wsparta kwotą prawie 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty odbyło się w poniedziałek, 24 lipca 2017 roku. W uroczystości udział wziął wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. 

Koszalińskie hospicjum czeka rozbudowa budynku, a także wyposażenie go w sprzęt medyczny i wdrożenie w nim systemu elektronicznej dokumentacji medycznej. Inwestycja zapewni 13 nowych miejsc dla pacjentów.

– To kolejny istotny krok na drodze do celu, jakim jest rozbudowa placówki. Wszyscy chcemy, aby pacjenci korzystali z dogodnych warunków i czuli się tu jak u siebie w domu. Nikogo bowiem nie trzeba przekonywać, jak trudne to momenty dla rodziny, kiedy pacjenci trafiają do hospicjów – podkreślił wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Poprawie ulegną również warunki do prowadzenia usług hospicjum domowego, co pozwoli na jednoczesną opiekę w okresie terminalnym choroby nad 28 osobami. Ponadto realizacja projektu skonsoliduje siedzibę hospicjum. W miejscu świadczenia usług medycznych będzie mieściło się bowiem biuro placówki, wypożyczalnia sprzętu i pomieszczenia dla wolontariuszy. Obecnie oba budynki dzieli odległość ponad 2,5 km.

– Wspólnie cieszymy się na rozbudowę koszalińskiego hospicjum, bo to bardzo ważna placówka do chorych i ich rodzin. Dzięki inwestycji spełnią się marzenia wielu osób, ale przede wszystkim poprawie ulegną warunki dla podopiecznych placówki – przekonywał prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Prace modernizacyjne, za które odpowiada Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Piotr Flens potrwają do końca pierwszego kwartału 2019 roku. Koszt zmian oszacowano na ponad 4,7 mln zł. 85% z nich pokryje dotacja RPO WZ 2014-2020. To prawie 4 mln zł. Umowa dofinansowania podpisana została pod koniec lutego br. w Koszalinie.

– To była długa i żmudna praca przygotowania projektu i przetargu, a teraz realizacja, którą mam nadzieję zakończymy nawet przed terminem – zaznaczyła prezes Hospicjum im. Maksymiliana Kolbego Maria Okońska. – Cieszę się, że systematycznie realizujemy nasze założenia, które mają poprawić warunki w naszym hospicjum. To symboliczne wbicie łopaty jest tego najlepszym przykładem – dodał wiceprezes Krzysztof Plewa.

Koszalińska placówka jest jedną z pięciu beneficjentów, którzy na początku roku pozyskali unijne środki na budowę lub modernizację hospicjów w regionie. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczył na ten cel ponad 13 mln zł. Fundusze pomogą w utworzeniu tej istotnej infrastruktury społeczno-zdrowotnej w Kołobrzegu, podpolickim Tanowie i Żarowie koło Stargardu, jak i w rozbudowie obiektów w Darłowie i właśnie w Koszalinie.