Rozpoczął się wielki remont alejek na Cmentarzu Centralnym. Do końca października nową nawierzchnię zyska kilometr najbardziej zniszczonych dróg. Tymczasem prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

We wtorek rano na Cmentarz Centralny zwożony był ciężki sprzęt. Przyjechała frezarka do asfaltu, pojawiło się kilka samochodów ciężarowych, są już także zamiatarki.

W pierwszej kolejności stara, zniszczona nawierzchnia zerwana została z alei Górnej. Zdarty asfalt posłuży w przyszłości do utwardzenia kolejnych alejek. Na największej polskiej i trzeciej co do wielkości w Europie nekropolii jest ich aż ponad 70 kilometrów.

Kolejne dni oznaczają prace przy następnych szlakach. Do końca października nowy asfalt pojawi się także w głównej alei Okólnej – prowadzącej od bramy głównej do kaplicy. Będzie także w części alei Zachodniej, części Lipowej, czy prowadzącej do Kwatery Zasłużonych.

Firma Strabag prace prowadziła będzie także popołudniami. Dotyczy to miejsc najbardziej uczęszczanych. Dzięki temu nie będą zakłócane ceremonie pogrzebowe.

Roboty drogowe zakończą się jeszcze w październiku. Ich koszt to 380 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że Zakład Usług Komunalnych remonty alejek przeprowadza każdego roku. Tylko na koniec 2016 udało się wygospodarować środki na asfaltowanie Alei Lipowej na Cmentarzu Centralnym. Remontowi poddanych zostało 2400 metrów kwadratowych drogi, co w przeliczeniu na metry bieżące daje blisko 500. Kosztowało to około 140 tysięcy złotych.

Wcześniej nowa nawierzchnia pojawiła się na ponad 2000 metrach kwadratowych alejek znajdującym się m.in. w okolicach Krzyża Katyńskiego – po prawej stronie od wjazdu przez Bramę Główną.

Stary asfalt trafił na parking znajdujący się od strony ul. Mieszka I, gdzie posłużył do jego utwardzenia poprzez wzmocnienie emulsją asfaltową. Wartość tych prac wyniosła około 150 tysięcy złotych.

W październiku 2016 roku, dzięki współpracy z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego, udało się wyremontować podjazd na cmentarz znajdujący się przed Bramą Główną.