Rozwój i powstanie nowych działalności gospodarczych, a co za tym idzie kolejne miejsca pracy, budowa świetlicy wiejskiej oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej to zadania, które zostaną zrealizowane dzięki środkom płynącym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Umowy z beneficjentami podpisał 28 lipca 2017 r. wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Kolejne środki unijne, wspierające obszary wiejskie trafiają do zachodniopomorskich beneficjentów. Dzisiaj w ramach lokalnego działania kierowanego przez społeczność podpiszemy 7 umów na łączną kwotę wsparcia prawie 1,2 mln zł – mówił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

Jarosław Kaczan z miejscowości Chojna kupi nowoczesne maszyny i odpowiednie oprogramowanie, przez co zatrudnienie w jego firmie znajdą nowe osoby, które usprawnią produkcję odzieży ochronnej. Lodziarnia Via Lato w Mielnie poszerzy swoją ofertę gastronomiczną. Właściciel Andrzej Żmuda-Trzebiatowski zakupi maszyny i urządzenia do produkcji własnoręcznej lodów rzemieślniczych. Swój lokal podzieli na część słodką, z lodowym menu oraz część słoną z zapiekankami i burgerami. Tradycyjne potrawy polskie oraz dania charakterystyczne dla kuchni niemieckiej, ukraińskiej i białoruskiej znajdą się w restauracji, którą otworzy Sara Celińska z gminy Wolin.

Restauracja będzie posiadała klimatyczny wystrój lat 30-tych. Dostępne będą w niej także produkty regionalne takie jak ryba wędzona czy miód pitny – informowała beneficjentka.

Także dzięki wsparciu PROW powstanie w Godzimierzu (gm. Szczecinek) świetlica wiejska, w której odbywać będą się różne spotkania i wydarzenia kulturalne, integrujące lokalną społeczność. Komfort i bezpieczeństwo wypoczywających zwiększy się w Bursztyn Medical SPA & Wellness – Sanatorium Uzdrowiskowym w Bobolinie (gm. Darłowo). Zakup 8-osobowego pojazdu elektrycznego usprawni przewóz gości ośrodka nad Morze Bałtyckie, jezioro Bukowo, a także do uzdrowiskowej miejscowości Dąbki. Wymiana 181 skrzydeł drzwi w całym ośrodku na takie, które posiadają odpowiednią klasę odporności ogniowej zapewni większe bezpieczeństwo wypoczywającym. Gmina Dziwnów zwiększy atrakcyjność turystyczną poprzez zagospodarowanie parku miejskiego.

To kolejny etap rewitalizacji naszych terenów zielonych, nowopowstałe alejki spacerowe i place rekreacyjne będą służyć lokalnym mieszkańcom jak i turystom – mówił burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak.

„ELTROM” Zakład Usługowo Handlowy Sławomir Grzebień pozyskaną dotację wykorzysta na przebudowę budynku. Podniesienie standardu tego miejsca zapewni komfortowe noclegi turystom przyjeżdżającym do nadmorskiej miejscowości Dąbki.

Już niedługo także mieszkańcy miejscowości Miłachowo (gm. Kamień Pomorski) będą mogli integrować się w świetlicy wiejskiej. Nowy, parterowy budynek o powierzchni 90 m2 osadzony będzie na fundamencie z bloczków betonowych i zostanie przyłączony do sieci energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Odbywać się będą w nim m. in. zajęcia dla dzieci i młodzieży, imprezy kulturalne, artystyczne czy świąteczne. Świetlica powstanie również dzięki środkom płynącym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania lokalnego kierowanego przez społeczność. Umowę z beneficjentem podpisze w terenie 29 lipca br. wicemarszałek Jarosław Rzepa.