Praca tymczasowa w Polsce – co warto wiedzieć?

Praca tymczasowa w Polsce – co warto wiedzieć?

Maj 8, 2019 Wyłącz przez wzpNews

Praca tymczasowa była i zdaniem ekspertów pozostanie istotnym elementem rynku zatrudnienia. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą dostosować liczbę pracowników do aktualnych potrzeb, związanych chociażby z produkcją czy realizowaniem dodatkowych zleceń. Jednocześnie Polacy rzadziej niż w przeszłości decydują się na podjęcie pracy tymczasowej.

 

Agencja pracy tymczasowej ma sporo do zaoferowania

Praca tymczasowa przestaje kojarzyć się z letnimi wyjazdami zagranicę czy zasilaniem szeregu pracowników fizycznych w kraju. Coraz częściej agencja pracy tymczasowej ma do zaoferowania kandydatom bardziej zróżnicowane obowiązki służbowe. Zatrudniają ją bowiem firmy z niemal wszystkich sektorów, także tych związanych z innowacjami czy nowoczesnymi technologiami. Praca tymczasowa znajdzie się między innymi dla sekretarek, grafików czy architektów. Kontakt z zaufaną agencją jest rozsądnym krokiem zwłaszcza w przypadku ludzi młodych oraz osób po dłuższej przerwie zawodowej.

 

Komu przyda się praca tymczasowa?

Studentom agencja pracy tymczasowej jest w stanie znaleźć ciekawe zajęcie w miejscu ich zamieszkania, dzięki czemu łączą naukę ze zdobywaniem doświadczenia. A ponadto zarabiają i mogą usamodzielnić się od rodziców. Tym ostatnim, zwłaszcza mamom po przerwie wychowawczej, też niełatwo wrócić na rynek pracy. Wysłanie CV do agencji pracy tymczasowej bywa rozwiązaniem problematycznej sytuacji. Pozwala dołożyć się do domowego budżetu, a z czasem znaleźć stałe zatrudnienie. Pracodawcy często wybierają nowych członków zespołu spośród najlepszych pracowników tymczasowych.

 

Zasady pracy tymczasowej w Polsce

Pracę tymczasową podejmuje się przy współudziale profesjonalnej agencji. Taki podmiot pośredniczy pomiędzy swoim klientem, pracodawcą, a jego potencjalnymi pracownikami. Agencja pracy tymczasowej najczęściej odpowiada za rekrutację, dlatego warto się z nią skontaktować nawet wówczas gdy w bazie ogłoszeń nie znalazło się oferty pasującej do własnych kompetencji. Samo zatrudnienie może natomiast obejmować bardzo różny okres, który jednak zgodnie z prawem nie trwa dłużej niż 12 miesięcy w ciągu trzech lat.