Rewitalizują kolej, chcą stawić na rozwiązania multimodalne, szukają sposobu by wykorzystać swoją rentę geograficzną. Morelos to meksykański stan położony tuż przy jednej z największych aglomeracji na świecie – liczącym ponad 25 mln mieszkańców – Mexico City. By się rozwijać, władze regionu chcą stawiać na sprawdzone rozwiązania logistyczne i wdrażać dobre praktyki sprawdzone już w tej branży. Wzorców szukają m.in. na Pomorzu Zachodnim.

Morelos rozwija się wolniej od  reszty meksykańskich stanów,  ma słabo wykwalifikowaną siłę roboczą,  ale i olbrzymi potencjał w postaci młodzieży, która nie osiągnęła jeszcze wieku produkcyjnego. Zdaniem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OEDC) by przemysł i usługi z tego regionu wykorzystały swoją szansę, powinny dotrzeć do olbrzymiego i pobliskiego rynku ze swoimi produktami. Taki cel postawił też przed stanem, jego gubernator i temu ma służyć misja gospodarcza do Polski, z której meksykanie chcą przywieźć wiedzę oraz dobre praktyki. Wizyta w Polsce rozpoczęła się na Pomorzu Zachodnim, które zarówno meksykanie jak i sama OECD wskazały za region z silnie rozwiniętymi branżami transportowa i logistyczną.

Logistyka i transport to jedna z naszych regionalnych specjalności. Mocno i wytrwale pracowaliśmy by wykorzystać potencjał gospodarczy naszych portów i przebiegających przez region szlaków handlowych. Infrastruktura to zawsze warunek podstawowy, ale nasza szeroka i dynamiczna polityka pro inwestycyjna, a także wyjście naprzeciw oczekiwaniom stawianym przez inwestor również nie jest bez znaczenia, pokazuje także spektrum działań, jakie należy podjąć by myśleć o rozwoju. To oczywiście proces, który nie ma końca, bo tak jak uczymy się całe życie, tak też cały czas musimy stwarzać coraz lepsze warunki dla biznesu i rozwoju gospodarczego, który przede wszystkim powinni odczuwać nasi mieszkańcy. – powiedział Olgierd Geblewicz.

Spotkanie i rozmowa z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem były początkiem dwudniowej wizyty na Pomorzu Zachodnim. Region Morelos reprezentował Sekretatrz Regionu ds. Ekonomii Juan Salgado Ponce, przedstawiciele Meksykańskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, oraz regionalni przedsiębiorcy.

Podczas wizyty na Pomorzu Zachodnim, Meksykanie rozmawiali także z przedstawicielami Uniwersytetu Szczecińskiego, oraz udali się do Goleniowskiego Parku Przemysłowego, gdzie zaplanowano dla nich wizyty studyjne w firmach logistycznych – Prime Cargo i Fiege. W kolejnym dniu delegacja pozna historię i rozwiązania wprowadzane  przez takie firmy jak CLS Internationale oraz DB Port Szczecin. Przewodnikiem po branży logistycznej regionu jest Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Województwa Zachodniopomorskiego. W następnych dniach, wizyta obejmuje również Wielkopolskę i województwo Śląskie.