Podróż z niemowlakiem

0

Podróż samolotem jest już możliwa nawet z 6-tygodniowym maluchem – jednak niezbędne jest spełnienie pewnych warunków. Dziecko powinno być przez całą podróż blisko matki, co daje możliwość karmienia go w dowolnym momencie. Warto otulić go w kocyk niemowlęcy by zapewnić mu komfort i uchronić przed chłodem. Ponadto należy unikać kontaktu z innymi osobami, ponieważ transport publiczny jest miejscem, gdzie ryzyko infekcji jest wysokie.

 

Jak długo może trwać?

 

Planując podróż z małym dzieckiem należy zachować rozsądek i umiar. Podczas podróży samochodem, należy zaopatrzyć się w specjalny fotelik samochodowy, który zapewnia bezpieczeństwo, ale niestety nie jest zbytnio tolerowany przez dzieci w trakcie dłuższej podróży. W sytuacji braku konieczności, podróżowanie z noworodkiem nie jest zalecane, ponieważ w pierwszym miesiącu życia maluch ciągle adaptuje się do życia pozapłodowego. Jest ono wrażliwe na zmieniające się warunki otoczeni, takie jak wilgotność powietrza czy temperatura. Im mniej wymagań występuje w jego otoczeniu, tym lepiej.

Odnosząc się do czasu trwania podróży należy również uwzględnić środek lokomocji. Czym innym jest długa, z zaplanowanymi przerwami jazda samochodem, a czym innym krótka podróż samolotem. Linie lotnicze umożliwiają podróż już nawet z 6-tygodniowym maluchem, jednak przy spełnieniu pewnych warunków. Dziecko powinno być blisko matki, co pozwoli na karmienie go w dowolnym momencie. Ponadto należy unikać kontaktu z innymi osobami, gdyż samolot zaliczany jest do miejsc o wysokim ryzyku infekcji.

Co musimy zabrać ze sobą?

 

Rzeczami, które są niezbędne podczas podróży z niemowlakiem – które powinny być w bagażu podręcznym są:

  • Kocyk niemowlęcy lub mata do przewijania, by przewinięcie dziecka było możliwe w każdym momencie,
  • Pieluchy,
  • Nieprzemakalny worek na brudne i mokre rzeczy,
  • Chusteczki nawilżone (zalecane są te ekologiczne),
  • Komplet ubrań na zmianę,
  • Chusta lub nosidło ergonomiczne – pozwala na zwiedzane trudnodostępnych miejsc z dużą łatwością,
  • W przypadku gdy dziecko nie jest już karmione piersią zapas picia i jedzenia (zdrowe przekąski, np. , krakersy pełnoziarniste, chlebki kukurydziane, zapas wody mineralnej),
  • Ubrania na ewentualną zmianę pogody (kurtka przeciwdeszczowa lub kapelusz przeciwsłoneczny).