Ambitne, odważne, wpisujące się w przyrodę i teren, nastawione na mieszkańca – młodzi zachodniopomorscy architekci i urbaniści znów rozpalili naszą wyobraźnię. Tym razem pokazali między innymi, jak w przyszłości mogą wyglądać stacje Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i jak może się rozwijać turystyka i rekreacja nawodna w ramach Metropolitalnego Parku Doliny Odry. Podsumowano VIII Konkurs Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego  na „Najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim”.
Laureatów konkursu uhonorował wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Bryła budynku, rozwiązania komunikacyjne, ale i pomysły na stworzenie zupełnie nowych miejsc czy instytucji to wszystko narzędzia, po które sięgnęli szczecińscy studenci chcąc wskazać, jak można zmieniać Pomorze Zachodnie. Wśród 15 nadesłanych do konkursu na „Najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim” nie zabrakło prostoty, ale i odwagi wykraczającej poza dotychczasowe funkcje miejsc publicznych, a nawet projektów – marzeń.

– Po raz kolejny zostaliśmy oczarowani pracami konkursowymi, które niosą świeżość spojrzeń na Pomorze Zachodnie i na to, jak tworzyć je jeszcze piękniejszym i jeszcze lepszym miejscem do życia. Niektóre z projektów jak te dotyczące Doliny Odry czy SKM, wpisują się niemal bezpośrednio w nasze działania, co szczególnie cieszy, bo świadczy o tym, że nasze inwestycje rozpalają wyobraźnię mieszkańców regionu. Trzymam kciuki za karierę wszystkich uczestników konkursu, i życzę by jak najwięcej ich prac powstawało w naszym regionie. – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Zgłoszone do konkursu prace rozpatrywano w trzech kategoriach tematycznych: planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, projektowanie architektoniczne oraz architektura krajobrazu o znaczeniu ponadlokalnym.

Planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne

W tej kategorii Nagrodę przyznano Krzysztofowi Żywuckiemu za projekt „SKM Szczecin – Zdroje – koncepcja stacji i rewitalizacja terenów przyległych”. W zamyśle autora zaproponowana przez niego odważna bryła budynku mogła by się stać nowym symbolem prawobrzeżnego Szczecina. Projekt nagrodzono za możliwość poprawy funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz metropolitalnej poprzez stworzenie ważnego węzła przesiadkowego. Kapituła Konkursu wyróżniła także projekt „Metropolitalny Park Doliny Odry” autorstwa Joanny Hartwig i Marty Smolarczyk. Pracę doceniono za wyznaczenie możliwości rozwoju turystyki nawodnej w ramach spójnego szlaku.

Projektowanie architektoniczne

W tej kategorii nagrodę przyznano Martynie Kuchnowskiej za projekt „Teatr Współczesny w Szczecinie”, którego siedzibę umiejscowiono na Łasztowni. Sam obiekt określono jako „Sztukę” – „Spektakl”, wszystko przez to, że miałby pozwalać na obserwację pracy artystów przez cały dzień tworząc w ten sposób wrażenie niekończącego się spektaklu. Wyróżnienie otrzymała także praca Filipa Raupuk – „Obiekt kontemplacji na terenie Parku im. Jana Kasprowicza w Szczecinie”, który z lustra wody na jeziorze Rusałka, tworzy wejście w świat wyciszenia i zadumy, tworząc symboliczną granicę światów sacrum i profanum.

Architektura krajobrazu o znaczeniu ponadlokalnym

W tej katogrii przyznano dwa wyróżnienia. Pierwsze, Justynie Hładkulik za projekt „Majątek Rzędziny – spokój szczęście i życie pełne sensu”, doceniając wyczucie i doskonale zaplanowaną strukturę urbanistyczną, uszanowanie i podkreślenie wszystkich elementów, które stanowią historyczne dziedzictwo wioski Rzędziny, oraz pomysł na jej ożywienie. Drugim, uhonorowano pracę „Wioślarski Ośrodek Olimpijski Dziewoklicz” Magdaleny Andruszkiewicz. Autorka stworzyła atrakcyjną koncepcję funkcjonalno-przestrzenną ośrodka wioślarskiego, wraz z ciekawymi funkcjami towarzyszącymi. Projekt mógł by się przyczynić do przywrócenia komunikacji wodnej w postaci białej floty, a także usprawnić komunikację kolejową na szczecińskim Międzyodrzu.