Olejki eteryczne – dlaczego warto o nich pamiętać?

Olejki eteryczne – dlaczego warto o nich pamiętać?

Październik 20, 2020 Wyłącz przez News

Olejki eteryczne to mocno skoncentrowane mieszanki kilku związków chemicznych, najczęściej pochodzenia naturalnego, posiadających często lecznicze właściwości. Stosowane od starożytności, po dziś dzień służą do pielęgnacji ciała i aromaterapii. Dowiedz się jak wykorzystać ich moc.

Olejek eukaliptusowy i z drzewa herbacianego na przeziębienie.

Olejek eukaliptusowy i z drzewa herbacianego mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe w związku z czym świetnie nadają się do stosowania przy przeziębieniach i stanach obniżonej odporności organizmu. Olejek eukaliptusowy to popularny składnik preparatów, którymi nasącza się ubrania czy pościel aby podczas przeziębienia by ułatwić oddychanie. Olejek z drzewa herbacianego z kolei może być stosowany bezpośrednio na skórę i nie wymaga rozcieńczania. Z tego powodu jest chętnie stosowany jako naturalny preparat na wypryski i zmiany skórne. Za to po rozcieńczeniu jego przyjemny zapach daje mu niezbitą przewagę nad wszystkimi innymi środkami do dezynfekcji.

Olejek lawendowy i Ylang Ylang uławią zasypianie.

Olejek z lawendy lub kwiatów wiecznie zielonego drzewa Kananga będą nas wyciszały, zmniejszając pobudliwość układu nerwowego. Dzięki wyciszeniu wyrównuje się praca serca i oddech. Ukojone nerwy, miarowe tętno i spokojny i rytmiczny cykl oddechowy pozwolą nam na długi, głęboki i bardzo regeneracyjny sen.

Olej z pomarańczy i rozmarynu pomoże przeciążonym mięśniom.

Ekstrakty z pomarańczy i rozmarynu komponują się w piękną, spójna nutę zapachową. Dodatek tych olejków do masażu, czy kąpieli będzie idealnym wyborem przy przeciążonych i napiętych mięśniach. Wyraźna, egzotyczna woń pomarańczy i rozmarynu pozytywnie nas nastraja, pomagając walczyć z depresją i zwiększając naszą koncentrację.

Jak stosować olejki eteryczne?

Rozprzestrzenianiu i identyfikacji woni olejków sprzyja podwyższona temperatura. Z tego względu warto je odrobinę podgrzać np. w kominku, czy dodać do gorącej kąpieli, albo nawilżacza parowego. Ich dodatek sprawdza się też np. podczas sprzątania dodany do preparatu, którym wycieramy meble, armaturę, czy podłogę. Odpowiednio dobrany olejek do typu i celu wykonywanego masażu może znacząco podnieść jego skuteczność. Olejki eteryczne mają również wiele zastosowań kosmetycznych, ale tu koniecznie należy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu. Do bezpośredniego stosowania nadaje się jedynie olejek z drzewa herbacianego lub lawendowy, a i w ich przypadku zaleca się tylko punktowe aplikacje. Chcąc skorzystać z leczniczych i kosmetycznych właściwości innych olejków i na większych powierzchniach ciała należy dodać kilka ich kropel do ulubionego kremu lub balsamu, albo sporządzić własny domowy kosmetyk idealnie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.