Olejki eteryczne – dlaczego warto o nich pamiętać?

0

Olejki eteryczne to mocno skoncentrowane mieszanki kilku związków chemicznych, najczęściej pochodzenia naturalnego, posiadających często lecznicze właściwości. Stosowane od starożytności, po dziś dzień służą do pielęgnacji ciała i aromaterapii. Dowiedz się jak wykorzystać ich moc.

Olejek eukaliptusowy i z drzewa herbacianego na przeziębienie.

Olejek eukaliptusowy i z drzewa herbacianego mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe w związku z czym świetnie nadają się do stosowania przy przeziębieniach i stanach obniżonej odporności organizmu. Olejek eukaliptusowy to popularny składnik preparatów, którymi nasącza się ubrania czy pościel aby podczas przeziębienia by ułatwić oddychanie. Olejek z drzewa herbacianego z kolei może być stosowany bezpośrednio na skórę i nie wymaga rozcieńczania. Z tego powodu jest chętnie stosowany jako naturalny preparat na wypryski i zmiany skórne. Za to po rozcieńczeniu jego przyjemny zapach daje mu niezbitą przewagę nad wszystkimi innymi środkami do dezynfekcji.

Olejek lawendowy i Ylang Ylang uławią zasypianie.

Olejek z lawendy lub kwiatów wiecznie zielonego drzewa Kananga będą nas wyciszały, zmniejszając pobudliwość układu nerwowego. Dzięki wyciszeniu wyrównuje się praca serca i oddech. Ukojone nerwy, miarowe tętno i spokojny i rytmiczny cykl oddechowy pozwolą nam na długi, głęboki i bardzo regeneracyjny sen.

Olej z pomarańczy i rozmarynu pomoże przeciążonym mięśniom.

Ekstrakty z pomarańczy i rozmarynu komponują się w piękną, spójna nutę zapachową. Dodatek tych olejków do masażu, czy kąpieli będzie idealnym wyborem przy przeciążonych i napiętych mięśniach. Wyraźna, egzotyczna woń pomarańczy i rozmarynu pozytywnie nas nastraja, pomagając walczyć z depresją i zwiększając naszą koncentrację.

Jak stosować olejki eteryczne?

Rozprzestrzenianiu i identyfikacji woni olejków sprzyja podwyższona temperatura. Z tego względu warto je odrobinę podgrzać np. w kominku, czy dodać do gorącej kąpieli, albo nawilżacza parowego. Ich dodatek sprawdza się też np. podczas sprzątania dodany do preparatu, którym wycieramy meble, armaturę, czy podłogę. Odpowiednio dobrany olejek do typu i celu wykonywanego masażu może znacząco podnieść jego skuteczność. Olejki eteryczne mają również wiele zastosowań kosmetycznych, ale tu koniecznie należy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu. Do bezpośredniego stosowania nadaje się jedynie olejek z drzewa herbacianego lub lawendowy, a i w ich przypadku zaleca się tylko punktowe aplikacje. Chcąc skorzystać z leczniczych i kosmetycznych właściwości innych olejków i na większych powierzchniach ciała należy dodać kilka ich kropel do ulubionego kremu lub balsamu, albo sporządzić własny domowy kosmetyk idealnie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.