Oleje roślinne w pielęgnacji skóry problematycznej

0

Leczenie atopowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy lub trądziku najczęściej stanowi duży problem. Nierafinowane, tłoczone na zimno oleje roślinne zawierają składniki, które mają bezpośredni wpływ na wygląd i działanie skóry. Które oleje sprawdzą się do smarowania przy chorobach skóry?

Które oleje roślinne są stosowane w pielęgnacji skóry problematycznej?

Oleje roślinne poprawiają nawilżenie skóry, potrafią zahamować utratę wody przez skórę, zmiękczają ją, a przede wszystkim działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Olejowanie skóry to najstarszy sposób pielęgnacji skóry. Wyróżniamy oleje bazowe oraz funkcyjne, czyli aktywne. Oleje bazowe, czyli neutralne są zalecane do codziennego stosowania jako kosmetyk lub jako bazę do innych formulacji. Są nimi: olej ze słodkich migdałów, olej z wiesiołka oraz olej z pestek pomidora. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są lekkie oraz szybko wysychają. Natomiast oleje funkcyjne, takie jak: olej z czarnuszki, kokosowy, konopny, makadamia i inne. Oleje aktywne można stosować samodzielnie lub rozpuszczone w olejach bazowych. Aby zapewnić jak najwięcej składników aktywnych, olej powinien być tłoczony na zimno, nierafinowany, niefiltrowany oraz jak najświeższy.

Olej z czarnuszki i kokosowy łagodzą nasilenie chorób skóry.

Tymochinon to związek zawarty w oleju z czarnuszki, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające. Badania wykazały, że olej z czarnuszki sprawdza się w leczeniu łuszczycy, egzemie i trądziku. Natomiast olej kokosowy jest stosowany jako środek nawilżający w lekkiej i średniej łuszczycy. W leczeniu atopowego zapalenia skóry olej kokosowy wykazuje korzystny wpływ na zmniejszenie nasilenia choroby oraz poprawę funkcji barierowej skóry. Olej kokosowy extra virgine zawiera kwasy tłuszczowe takie jak: kwas laurynowy, kwas mistrynowy, kwas palmitynowy, kwas kaprylowy, kwas oleinowy, kwas linolenowy oraz kwas stearynowy. Dzięki nim olej kokosowy wykazuje działanie regenerujące, przeciwzapalne oraz przeciwdrobnoustrojowe, dlatego jest stosowany do skóry problematycznej.

Olej z ogórecznika, czy wiesiołka również są pomocne w chorobach skóry.

Olej z ogórecznika zawiera składniki takie jak: flawonoidy, śluzy, garbniki, żywice, kwasy organiczne, a także sole mineralne- krzemu, potasu, magnezy, cynku, żelaza, cynku oraz duże ilości karotenu i witaminy C. Dzięki tym składnikom jest stosowany w pielęgnacji skóry podrażnionej, z pajączkami i trądzikiem. Olej z ogórecznika zawiera cenny GLA, czyli kwas gamma-linolenowy, który korzystnie wpływa na problematyczną skórę. Można go stosować na skórę oraz w kuchni- jako składnik potraw. Oprócz oleju z ogórecznika zewnętrznie, czyli na skórę, można zastosować olej z wiesiołka, który również zawiera GLA lub olej lniany i olej rydzowy, które są świetnymi źródłami kwasu omega-3. Gdy skóra jest bardzo przesuszona, warto zacząć od dodawania olejów roślinnych do kąpieli lub ulubionego kremu, ponieważ stosowanie samego oleju na skrajnie skuchą skórę może nasilić zmiany.