W ubiegłym roku, na Pomorzu Zachodnim wśród nieletnich doszło do 18 prób samobójczych, z czego 9 było zakończonych śmiercią. Temu problemowi, występującemu także wśród młodych ludzi, poświęcona była konferencja edukacyjna organizowana przez Urząd Marszałkowski WZ. Spotkanie uroczyście otworzył członek Zarządu Ryszard Mićko.

Temat samobójstw wśród młodych ludzi jest trudny i wrażliwy, a ich przyczyn może być wiele. Niektóre z nich to dorastanie młodzieży w wirtualnym świecie, bez realnych przyjaciół, wyścig szczurów, dążenie do bycia najlepszym, a także wychowywanie „pod kloszem”. Często rodzice chcą uchronić dzieci i nie dają im doświadczyć trudności, które by hartowały ich charakter. Myślę, że ta konferencja przybliży nam tematykę, uzupełni naszą wiedzę i przyczyni się do niejednego uratowania ludzkiego życia  – mówił członek Zarządu Ryszard Mićko.

W skali całego kraju, w ciągu roku dokonywanych jest ok. 6000 prób samobójczych, ponad 100 u dzieci. W ciągu ostatnich czterech lat, na Pomorzu Zachodnim, średnio 20 osób do 18 roku życia, w każdym roku, podjęło taką próbę. Największa skala tego zjawiska miała miejsce w Szczecinie, Szczecinku, Koszalinie i Goleniowie. Najczęściej chcą odebrać sobie życie mężczyźni. Przyczyny prób samobójczych może być wiele, wśród nich są: choroby psychiczne, nieporozumienie rodzinne, przewlekłe choroby, zawody miłosne czy utrata źródła utrzymania. W województwie zachodniopomorskim do zamachów samobójczych najczęściej dochodziło w mieszkaniach, pomieszczeniach gospodarczych, w piwnicach i na strychach.

Z perspektywy głosu policyjnego chciałabym zaapelować do państwa jako nauczycieli, pedagogów, abyśmy byli czujni, bo żyjemy w świecie, gdzie zarówno przestępstwa, które mogą być powodem do popełnienia takiego czynu, a także różnego rodzaju problemy rodzinne i wieku dorastania, będą widziane przede wszystkim przez państwa w szkole, bo rodzic często pędzi za codziennością i ich nie odnotuje – mówiła nadkomisarz Marzena Maćkowiak-Pluta z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Na konferencji przedstawione zostało znaczenie pojęcia suicydologia – nauki o samobójstwach i ich zapobieganiu oraz czynniki ryzyka zachowań suicydalnych takich jak: życie w wirtualnym świecie, hejt w internecie, media społecznościowe. Omówiono także rodzaje samobójstw,  uczestnicy poznali też statystyki dotyczące tego problemu na Pomorzu Zachodnim, ale także i w skali całego kraju. Przedstawiono również programy, strategie i dylematy dotyczące zapobiegania takim zachowaniom.

Spotkanie adresowane było m.in. do dyrektorów, nauczycieli, pedagogów szkolnych, wychowawców szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, psychologów, przedstawicieli samorządów lokalnych czy organizacji pozarządowych czyli do osób, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Jej cel to zwiększenie świadomości społecznej na temat skali i przyczyn samobójstw wśród nieletnich.

Konferencja edukacyjna zorganizowana została w ramach działań na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego.