25 lat temu podpisano umowę o współpracy i partnerstwie między Szczecinkiem i holenderskim miastem Bergen op Zoom. Faktyczna współpraca rozpoczęła się jednak już dwa lata wcześniej.
27 lat temu ówczesny burmistrz Szczecinka Marian Tomasz Goliński oraz jego dwaj zastępcy: Jacek Piotrowski i ja, pojechaliśmy do Holandii, by uczyć się samorządności – mówi obecny burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. – Jednym z miast, które odwiedziliśmy było Bergen op Zoom. Już wówczas samorządowcy z Bergen zaoferowali pomoc i tak to trwa do dziś. Również holenderskie Stowarzyszenia sondowały potrzeby miasta i jego mieszkańców i świadczyły – wówczas jeszcze nieformalną – pomoc. Dziś też są z nami.
Oficjalną umowę o współpracy podpisano w 1992 roku. Z okazji jubileuszu na Placu Wolności odsłonięto pamiątkową tablicę. W uroczystości uczestniczyli goście z zaprzyjaźnionego miasta. Zoom. W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Jerzy Hardie-Douglas podkreślił, że Holendrzy przyszli z pomocą wówczas, gdy Szczecinek jej najbardziej potrzebował.
Wykazali się niezwykłą empatią, sympatią i solidarnością mówi burmistrz. – O tej współpracy można mówić tylko dobrze, bo jej efekty są widoczne na każdym kroku. Współpraca nadal trwa, a dziś już obustronnie wykorzystywane są doświadczenia obu miast.

Zastępca burmistrza Bergen Patrick van der Velden zwrócił uwagę na wieloletnie zażyłe kontakty obu miast.
Ta współpraca przypomina relacje pomierzy bratem i siostrą, widzieliśmy jak dorastaliśmy – mówił burmistrz. – Teraz już jesteśmy pełnoletni i możemy chadzać swoimi drogami. Ale idziemy razem. W tej chwili uczymy się od siebie nie tylko przez szkołę i kulturę, ale także technikę i architekturę.

Odsłonięcia tablicy wmurowanej w płytę placu dokonali obaj burmistrzowie. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas na tę okoliczność założył krawat, co jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Po odsłonięciu tablicy burmistrz Szczecinka uhonorował kilka osób najbardziej zaangażowanych we współpracę ze Szczecinka i Bergen medalami pamiątkowymi. Formy współpracy są różne. Najbardziej widoczna jest wymiana kulturalna, młodzieżowa i harcerska. Podczas tej wizyty Holendrzy byli mocno zainteresowani rewitalizacją jeziora Trzesiecko. Oni mają problem z niewielkim jeziorem Binnenschelde i chcieliby szczecineckie doświadczenia wykorzystać u siebie. Zwieńczenie holenderskiej wizyty w Szczecinku był koncert wchodzącej w skład holenderskiej delegacji Orkiestry im. Jacoba Obrechta oraz Orkiestry Szczecineckiej Małej Filharmonii. Podczas koncertu słuchacze usłyszeli m.in. utwory Trompa, Mandelsona i Gershwina. Połączonymi orkiestrami dyrygowali Carl Nabbe z Holandii i Tomasz Giłka ze Szczecinka

 

Fakty Szczecineckie

(RB).