Najważniejsze informacje na temat prostaty

0

Prostata jest jednym z narządów funkcjonujących w organizmie mężczyzny. Występuje ona w układzie moczowo-płciowym, nie oznacza więc choroby. Jej zadaniem jest prokreacja. Przekonaj się jakie jeszcze spełnia zadania oraz dlaczego jest tak ważna.

Jak zbudowana jest prostata?

Gruczoł prostaty odgrywa bardzo ważną rolę. Zajmuje się chociażby produkcją substancji występujących w spermie. W jego skład wchodzą dwa płaty, a niektórzy mężczyźni mają jeszcze jeden dodatkowy płat znajdujący się w środku. Gruczoł z wyglądu przypomina orzech, albo ewentualnie kasztan, jest więc spłaszczonym stożkiem. Obecność więziny sprawia, że wszystkie płaty łączą się w jedną całość. Gdzie plasuje się? Występuje on niedaleko pęcherza moczowego, a także w bliskiej odległości od cewki moczowej. Jest stosunkowo lekki, gdyż jego waga to mniej więcej 20 g. Charakterystyczne dla tego gruczołu jest bezustanne zwiększanie się. U chłopców, którzy dopiero co się urodzili ma on wielkość niewielkiego ziarenka pyłu, a z kolei w przypadku mężczyzn w kwiecie wieku posiada on wymiary 2,5 cm na 3,5 cm. W podeszłym wieku gruczoł ten rośnie jeszcze bardziej, co wielokrotnie sprawia, że mężczyzna odczuwa znaczny dyskomfort.

Jakie zadania przypisuje się prostacie?

Prostata jest bardzo istotnym narządem, kiedy wziąć pod uwagę rozmnażanie. Sprawia ona, że zostaje produkowana wydzielina znajdująca się w spermie. Prostata sprawia, że sperma jest biała, a także posiada zapach, którego nie można pomylić z żadnym innym. Dzięki omawianej wydzielinie plemniki mogą swobodnie krążyć, a także sperma posiada właściwe pH.

Co może być nie tak?

Prostata jest gruczołem, który może przysporzyć całkiem sporo problemów. Jednym z nich jest rak prostaty, ale występuje także zapalenie prostaty i przerost.

Przerost prostaty oznacza nadmierny rozrost komórek prostaty. Skutkuje to nieprzyjemnym uciskaniem na przewód moczowy, co sprawia, że korzystanie z toalety staje się problematyczne. Dolegliwość ta pojawia się u większości panów po ukończeniu 60 lat. Zostaje ona rozpoznana, dzięki takim objawom jak: ból w trakcie oddawania moczu, przerywany strumień, wielokrotnie wstawanie to toalety w trakcie nocy i inne.

Rak prostaty może rozwijać się przez wiele lat, a inni mężczyźni z kolei zmagają się z zaawansowanym stadium po upływie kilku miesięcy. Objawy choroby są jednak zbliżone, a mowa o krwi pojawiającej się w spermie, krwi wydzielającej się z odbytu, a także problemach z osiągnięciem wzwodu.

Zapalenie gruczołu krokowego jest skutkiem zakażenia. Jest to związane z przedostaniem się bakterii do gruczołu prostaty. Zapalenie może być zarówno bardzo intensywne, jak również całkiem łagodne. Na chorobę wskazuje ból jąder, podbrzusza, nietrzymanie moczu, a nawet wymioty i podwyższona temperatura.