W minionym tygodniu na drogach województwa zachodniopomorskiego policjanci drogówki prowadzili wzmożone działania pn. „Ruch prawostronny”. Policjanci przyglądali się kierującym, którzy na drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku, nie stosowali się do zapisów kodeksu drogowego szczegółowo opisujących zasady ruchu prawostronnego.

To już kolejna akcja zachodniopomorskich policjantów, którzy dyscyplinują kierujących oraz przypominają, że kodeks drogowy nakłada obowiązek ruchu prawostronnego. Przepisy jasno wskazują, że kierujący jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Niestety nie zawsze zmotoryzowani użytkownicy dróg pamiętają o tym obowiązku. „Sznur” pojazdów na lewym i środkowym pasie ruchu oraz pusty prawy pas to częsty obraz na polskich drogach.

Na jezdniach jednokierunkowych o kilku pasach ruchu często spotykamy kierujących, którzy pomimo tego, że prawy pas ruchu jest wolny, konsekwentnie przez długi czas kontynuują jazdę pozostałymi pasami, tłumacząc się, że prawy pas ruchu jest w gorszym stanie technicznym lub zamierzają za jakiś czas skręcić w lewo. Takie zachowanie utrudnia poruszanie się innym kierującym i jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

W trakcie czterodniowych działań policjanci zatrzymali do kontroli blisko 170 kierujących, którzy nie stosowali się do zapisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, dotyczących zasad ruchu prawostronnego. Za popełnione wykroczenia policjanci nałożyli 91 mandatów karnych, w pozostałych przypadkach kierujących pouczono.