Nowy echokardiograf trafi niebawem do szpitala w Kołobrzegu. Z kolei w  lecznicy w Koszalinie otwarty został po remoncie oddział onkologiczny. Zmiany w marszałkowskich placówkach ochrony zdrowia to efekt realizacji przyjętego planu modernizacji jednostek.

Samorząd województwa zachodniopomorskiego jest organem tworzącym dla 13 jednostek. 7 z nich to szpitale wysokospecjalistyczne. To m.in. lecznica w Kołobrzegu i szpital w Koszalinie.

Echokardiograf dla szpitala w Kołobrzegu

Sprzęt, który zostanie niedługo zakupiony służyć będzie pacjentom Oddziału Kardiologii, jak również pacjentom leczonym w trybie ambulatoryjnym w Poradni Kardiologicznej. Trafi on do lecznicy dzięki dotacji udzielonej przez Miasto Kołobrzeg oraz kołobrzeskie spółki miejskie: Miejską Energetykę Cieplną oraz Miejskie Wodociągi i Kanalizację. W sumie to 150 tys. zł. Nowoczesny sprzęt zastąpi ten obecnie działający. Rocznie z jego pomocą szpital wykonuje ponad 1600 badań echa serca.

Echokardiograf to sprzęt  do wykonywania echokardiografii (echo serca), czyli nieinwazyjnego badania pozwalającego ocenić budowę i działanie zastawek serca, dokonać pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz zdiagnozować wady serca. Wskazaniem do badania echa serca są poważne choroby, jak choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa), zawał mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia czy choroba zakrzepowo-zatorowa.

Warto przypomnieć, że uroczystość z udziałem członek Zarządu Województwa Anny Mieczkowskiej, która miała miejsce w poniedziałek, 24 kwietnia 2017 roku, była także okazją do przedstawienia nowego ordynatora Oddziału Kardiologii. Został nim dr Waldemar Frąckowiak.

Nowa onkologia w szpitalu w Koszalinie

W Koszalinie zaczął działać zaś nowy oddział onkologiczny. Będą w nim wykonywane również zabiegi ambulatoryjne, np. chemioterapii. Nowocześniejsze leczenie nowotworów w szpitalu wojewódzkim to teraz 15 łóżek, gabinety zabiegowe i specjalistyczne laboratoria.

Dotychczas placówka mieściła się budynku przy ulicy Orlej. W obecnej będzie zarówno więcej miejsca jak i znacząco poprawi się komfort leczenia pacjentów. Tylko w 2016 roku w jednodniowej chemioterapii skorzystało ponad 2 tys. pacjentów.

Koszt powstania nowego oddziału to ponad 2,5 mln zł. Prace modernizacyjne trwały około 18 miesięcy.