W sobotę policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim wraz z funkcjonariuszami Straży Pożarnej i ratownikami Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego wzięli udział w szkoleniu dotyczącym zabezpieczania miejsc zdarzeń drogowych i udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Szkolenie zorganizowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim.

Postęp gospodarczy i cywilizacyjny w oczywisty sposób wiąże się z rosnącym natężeniem ruchu drogowego. Niestety generuje on również zdarzenia drogowe tak z udziałem pieszych jak i kierowców. Nikogo nie trzeba przekonywać, że pomoc dla ofiar wypadków powinna docierać tak szybko jak to tylko możliwe i być maksymalnie skuteczna i profesjonalna.

Postęp technologiczny przenika się z rozwijającą się motoryzacją. Niczym niezwykłym są samochody, których konstruktorzy zadbali o bezpieczeństwo pasażerów, wyposażając je w pasy, poduszki powietrzne, wzmocnienia czy inne techniczne rozwiązania. Te same projekty, które w momencie zderzenia chronią podróżujących przed śmiercią lub ranami mogą stanowić problem dla śpieszących z pomocą ratowników. Nowe technologie stworzyły także wyzwanie w postaci pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Budowa ich podzespołów wymaga od ratowników odpowiedniej wiedzy i zasad postępowania.

Podczas szkolenia instruktorzy przedstawili kwestię budowy zaawansowanych technicznie pojazdów oraz zagrożenia jakie mogą się pojawić w przypadku ich uczestnictwa w zdarzeniach drogowych.  Wskazano na elementy ryzyka wiążące się z najczęstszymi nieprawidłowościami jakie popełniają kierujący i pasażerowie.

Uczestnicy szkolenia mieli okazję  przekonać się jak niebezpieczny może być pożar akumulatora lub z jaką siłą działa poduszka powietrzna. Jednocześnie przedstawiono zasady prawidłowego udzielania pierwszej pomocy ofiarom i zabezpieczania miejsca zdarzenia. Policjanci, strażacy i ratownicy mieli okazję wymienić wzajemne doświadczenia i pogłębić wiedzę niezbędną dla ratowania życia ludzkiego.