Lecznicze działanie czystka

0

Trudno zliczyć, jak wiele ma zalet. Jego picie zalecała już św. Hildegarda z Bingen.

Wzmacnia układ odpornościowy

A wszystko dzięki zawartości polifenoli, które działają stymulująco na nasz układ immunologiczny. Potencjał wzmacniający czystka jest trzy razy większy niż ten w zielonej herbacie, a polifenole działają silniej niż witamina C. Czystek zatem pomoże także rozprawić się z wirusami.

Usuwa metale ciężkie

Czystek wiąże i usuwa z organizmu substancje toksyczne. Przede wszystkim ołów, rtęć i kadm. To szczególnie ważne w przypadku palaczy i osób, które pracują w zanieczyszczonym środowisku. Nadmiar metali ciężkich w tkankach może grozić ich nieprawidłowym rozwojem.

Ma właściwości antybakteryjne

Regularne picie naparu z czystka pomoże w walce z łupieżem, łuszczycą, trądzikiem i powtarzającymi się infekcjami zatok. Wesprze organizm także, gdy jest atakowany przez różne grzybice, gronkowca, czy Helicobacter pylori. Ma działanie antyalergiczne.

Działa odmładzająco

Wspomniane już polifenole czystka mają także działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że wyłapuje on i pozbywa się z organizmu wolnych rodników. A są one odpowiedzialne właśnie za starzenie się organizmu.

Zmienia zapach ciała

Jeśli ktoś ma problem z nieprzyjemnym zapachem potu napar z czystka pity regularnie powinien pomóc. Zmiany można zauważyć już po kilku tygodniach stosowania terapii. W połączeniu z dobrym antyperspirantem pomoże pozbyć się problemu.

Wspomaga higienę jamy ustnej

Przestudzony napar czystka z powodzeniem zastąpi płyn do płukania ust. Jest też skutecznym środkiem do wybielania zębów. Napar, którym płuczemy usta, można dodatkowo wymieszać z ksylitolem. Będzie miał mocniejsze działanie antybakteryjne.

Jak przygotować napar?

Jeśli chcemy przygotować herbatkę, wrzątkiem zalewamy łyżeczkę ziół. Następnie odstawiamy je na 5 minut, by się zaparzyły.

Gdy chcemy zrobić napar, garść czystka, czyli około 10 g zalewamy litrem wody. Doprowadzamy mieszankę do wrzenia, a następnie gotujemy ją na małym ogniu jeszcze 5 minut.

Napój z czystka można osłodzić miodem albo dodać do niego sok z cytryny.

Warto wiedzieć

Czystek jest zimozielonym krzewem. Rośnie w basenie Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej. Ma wiele gatunków. W Polsce najpopularniejszy jest czystek kreteński zwany szarym (Cistus creticus L.).

Są osoby, które powinny na niego uważać. To przede wszystkim ci, którzy stale przyjmują leki. Przed spożyciem czystka powinni skonsultować się z lekarzem. Mieszanie ziół i leków może bowiem mieć poważne konsekwencje zdrowotne.