Filharmonia Koszalińska i Bałtycki Teatr Dramatyczny otrzymają w sumie 600 tys. zł z budżetu województwa. W środę 7 czerwca br. w Koszalinie podpisano umowy o wsparciu dla Gminy Miasto Koszalin na dofinansowanie działalności obu instytucji.

Wcześniej, w kwietniu tego roku, kwestię dofinansowania przegłosował – na wniosek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego – Sejmik Województwa. Zarówno Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, jak i Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki, należą do jednych z ważniejszych instytucji kultury Pomorza Zachodniego. – Doceniamy działalność artystyczną i edukacyjną obu ośrodków. Trzeba pamiętać, że mają niepodważalne zasługi w krzewieniu zainteresowania kulturą w wielu miejscowościach naszego regionu. Po raz kolejny udało nam się wygospodarować środki na wsparcie ich działań. Środki niemałe, bo od 2009 roku to już łącznie ponad 6 mln zł –  komentował wówczas marszałek Olgierd Geblewicz.

Na mocy umów, do gminy trafi 600 tys. zł, z czego Bałtycki Teatr Dramatyczny będzie mógł liczyć na 400 tys. zł, a Filharmonia Koszalińska na 200 tys. zł. Podpisy pod umowami złożyli wicemarszałek Tomasz Sobieraj, członek Zarządu Anna Mieczkowska oraz prezydent Koszalina Piotr Jedliński. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorzy instytucji: Robert Wasilewski (Filharmonia Koszalińska) i Zdzisław Derebecki (Bałtycki Teatr Dramatyczny).

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie dotację przeznaczy na produkcję i wystawienie nowych spektakli oraz na organizację 8. Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr”. BTD planuje realizację 40 spektakli w domach i ośrodkach kultury w miejscowościach nie posiadających dostępu do profesjonalnego teatru, takich jak: Połczyn-Zdrój, Nowogard, Szczecinek, Polanów, Choszczno, Kołobrzeg, Złocieniec, Świdwin, Gryfice, Wałcz, Drawsko Pomorskie, Sławno, Białogard, Darłowo, Sianów, Szczecinek, Świeszyno. W repertuarze znajdą się:  „Świętoszek” w reżyserii Pawła Szkotaka, ,,Księżyc nad Buffalo” Jana Tomaszewicza, „Rewolta” Filipa Gieldona, „Balladyna” Krzysztofa Galosa, „Mayday” Zdzisława Derebeckiego oraz bajki dla dzieci.

Województwo Zachodniopomorskie dofinansowuje Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie od 2009 roku. Wraz z tegoroczną dotacją to łącznie ponad 4 mln zł.

W przypadku Filharmonii Koszalińskiej pomoc finansowa przeznaczona zostanie przede wszystkim na działalność edukacyjną instytucji. Filharmonia zaplanowała  szereg koncertów wyjazdowych m.in. w Białogardzie, Darłowie, Kołobrzegu, Połczynie Zdroju, Sławnie, Siemczynie, Złocieńcu i Wałczu z muzyką symfoniczną, piosenkami musicalowymi oraz najpiękniejszymi ariami operowymi i operetkowymi, w wykonaniu znakomitych śpiewaków i muzyków.

Filharmonia Koszalińska otrzymuje wsparcie województwa od 2010 roku. Łącznie to już ponad 2 mln zł.

Zarówno Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, jak i Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki, należą do jednych z ważniejszych instytucji kultury Pomorza Zachodniego.