Miejskie kąpielisko, drewniane pomosty, place zabaw dla dzieci, wyciąg do wakeboardingu, siłownie terenowe i miejsca rekreacji – wszystko to można znaleźć w Wodnej Dolinie w Koszalinie, czyli kompleksowo zagospodarowanym zbiorniku wodnym na rzece Dzierżęcince. Inwestycja zwyciężyła w tegorocznej edycji „Konkursu Marszałka Województwa na najlepszą przestrzeń publiczną województwa zachodniopomorskiego”. Nagrodę wręczył w czwartek, 14 września 2017 roku w Szczecinie, wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Była to już ósma edycja przedsięwzięcia.

Każda przestrzeń publiczna może być upiększona. Dobrze zaprojektowane miasta sprawiają, że bardziej komfortowo nam się w nich żyje. Chcemy, aby nowe inwestycje uwzględniały potrzeby mieszkańców, a wiemy, że nie zawsze się to udaje. Dosyć często nad przestrzenią przeznaczoną góruje interes ekonomiczny. Zgłoszone do konkursu projekty udowadniają, że w miastach można również wypoczywać, spotykać się z przyjaciółmi czy rozwijać swoje pasje. Z każdą kolejną edycją widzimy, że dokładamy swoją cegiełkę do przywrócenia należnego miejsca klasycznie pojmowanej urbanistyce. Tradycyjnie wybór laureata nie był łatwy – powiedział wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Witalna przestrzeń miejska służąca aktywnemu wypoczynkowi i dedykowana mieszkańcom w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach – tak kapituła Konkursu Marszałka Województwa określiła Wodną Dolinę w Koszalinie, czyli kompleksowe zagospodarowanie zbiornika wodnego na Dzierżęcince. Warta ponad 5 mln zł inwestycja uznana została tym samym za najlepszą tegoroczną przestrzeń publiczną województwa zachodniopomorskiego. Na ponad 12 tys. m2 Gmina Miasto Koszalin wykorzystała naturalne walory przyrodnicze doliny rzeki, a łagodnie opadające zbocza wykorzystano na stworzenie bulwarów spacerowych z ławkami i oświetleniem. Projekt nie tylko zrewitalizował zaniedbaną część Koszalina, ale i zaktywizował okolicznych mieszkańców.

To piękna przestrzeń, niczym kawałek poznańskiej Malty w Koszalinie. Ilość osób, które odwiedzają  to miejsce pokazuje, że wato było podjąć trudu realizacji inwestycji – mówił prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Komisja Konkursowa wyróżniła również inwestycję Gminy Drawsko Pomorskie, która stworzyła jedną z największych w regionie przestrzeń o funkcji skateparku. Zajmuje on powierzchnię aż 1,5 tys. m2. Projekt „Sport i rekreacja nad rzeką Drawą” kosztował ponad 1,1 mln zł.

Małe Drawsko Pomorskie uplasowała się tuż za wielkim Koszalinem, ale za rok postaramy się go wyprzedzić. Tymczasem jesteśmy dumni z naszej przestrzeni, która powstała z myślą o mieszkańcach – podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim Ireneusz Gendek.

Oba przedsięwzięcia nagrodzono w kategorii „Przestrzeń publiczna lub zrewitalizowana przestrzeń publiczna”. W kategorii „Obiekt użyteczności publicznej” nie przyznano wyróżnień.

O nagrodzie decydowała przede wszystkim jakość – tłumaczył dyrektor Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego Leszek Jastrzębski. – Zwycięskie inwestycje idealnie wkomponowały się w krajobraz kulturowy i przyrodniczy – dodał przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Adam Zwoliński.

Łącznie do Konkursu zgłoszono 6 zadań. Oprócz nagrodzonych, były to:

1/ „Zagospodarowanie parku miejskiego im. Romana Łyczywka w Szczecinie” – Gmina Miasto Szczecin,
2/ „Budowa i zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w  Wąwolnicy” – Gmina Dobra koło Szczecina,
3/ „Zagospodarowanie terenu przy Urzędzie Gminy z miejscem pamięci historycznej w Dobrej” – Gmina Dobra koło Szczecina,
4/ „Nowy zielony zakątek – zagospodarowanie przestrzeni publicznej na cele mieszkaniowe” – Gmina Drawsko Pomorskie.

Oprócz zachodniopomorskich samorządów tradycyjnie uhonorowano jeszcze pracownie projektujące wyróżnione przestrzenie oraz wykonawców inwestycji. Nagrody otrzymali:

1/ „Biuro ARCHIKO – Pracownia Projektowa Katarzyna Krawiecka-Kołaczek” oraz firma „DOMAR Kazimierz Domaradzki” za Wodną Dolinę w Koszalinie,
2/ „MD Polska – Biuro Architektoniczne Kamila Podwalicka i Robert Dawidowski” oraz firma „GESTO Krzysztof Szczepaniak” za Skatepark w ramach projektu „Sport i rekreacja nad rzeką Drawa” w Drawsku Pomorskim.