Tym razem środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na budowę lub modernizację targowisk trafią do Barwic i Kołobrzegu. Umowy z beneficjentami podpisali w tym tygodniu członkowie Zarządu Województwa Anna Mieczkowska i Ryszard Mićko.

Już niedługo mieszkańcy Barwic będą mogli korzystać z nowo wybudowanego targowiska. Podpisana umowa 25 października br. przez członka Zarządu Ryszarda Mićko i burmistrza Barwic Zenona Maksalona gwarantuje unijne wsparcie tej inwestycji. Całkowity koszt budowy to ok. 1,9 mln zł, a dofinansowanie z PROW wyniesie prawie 1 mln zł.

Zmodernizowane zostanie także targowisko przy ul. Trzebiatowskiej w Kołobrzegu. Staną tam nowe pawilony handlowe, a bezpieczeństwo zarówno kupującym jak i sprzedającym zapewni monitoring założony na terenie całego obiektu. Wsparcie z PROW to blisko 1 mln zł, a całkowity koszt modernizacji wynosi ok. 2 mln zł. Umowę gwarantującą unijne wsparcie podpisali członek Zarządu Anna Mieczkowska i prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Przebudowa infrastruktury handlowej pozwoli na stworzenie  estetycznych i odpowiednio przystosowanych miejsc, w których rolnicy będą mogli sprzedawać produkty wytworzone  w swoim gospodarstwie.

Był to pierwszy nabór wniosków w tej perspektywie finansowej UE na operacje typu “Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach poddziałania “Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury”. W jego wyniku wsparcie na łączną kwotę 10 mln zł otrzymało 12 targowisk. Dotacja z PROW, oprócz Kołobrzegu i Barwic, trafiła także do: Choszczna, Polanowa, Gryfic, Darłowa, Barlinka, Dębna, Połczyna Zdroju, Morynia oraz Pełczyc.