Jak dbać o pupę niemowlaka?

0
asa

Świeżo upieczeni rodzice stawiają wiele pytań dotyczących opieki nad maluchem, który dopiero pojawił się na świecie. Jednym z pierwszych, które się pojawia jest to dotyczące tego, jak dbać o pupę niemowlaka. Jest to szczególnie wrażliwe miejsce, które narażone jest na pojawianie się podrażnień. O czym pamiętać, pielęgnując to miejsce na ciele dziecka?

Jakie pieluszki wybrać?

Każdy niemowlak wymaga stosowania pieluch. Wielu rodziców sięga – głównie z wygody – po dostępne dzisiaj w każdej drogerii pieluchy jednorazowe. Dla pupy maluszka zdecydowanie zdrowsze są pieluszki wielorazowe. Decydując się na nie, należy jednak pamiętać, aby brać je w wysokiej temperaturze i proszku przeznaczonym dla tak małych dzieci. Środki piorące ogólnego użycia są zbyt drażniące dla delikatnej skóry dziecka.

Stosując pieluchy jednorazowe, należy zmieniać je, co około trzy godziny, a także za każdym razem, gdy maluch zrobi kupę. W upalne dni trzeba robić to częściej. Trzeba bowiem pamiętać, że w pieluszce panują warunki sprzyjające rozwojowi bakterii niekorzystnie wpływających na kondycję pupy malucha.

Czego używać do mycia niemowlęcej pupy?

Każdy rodzic powinien pamiętać, aby regularnie myć niemowlęcą pupę. Najlepiej używać do tego celu ciepłej wody z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Stosować można także nawilżane chusteczki. Zawsze jednak trzeba sięgać po te, które przeznaczone są dla dzieci. Bardzo ważny jest kierunek mycia: zawsze robimy to od brzuszka w kierunku pupy. Nigdy nie wolno myć miejsc intymnych dziecka w odwrotnym kierunku. Mogłoby to bowiem wiązać się z przeniesieniem bakterii kałowych w miejsca narażone na rozwój infekcji.

Jakimi kosmetykami pielęgnować niemowlęcą pupę?

W każdej drogerii znaleźć można całe mnóstwo kosmetyków do pielęgnacji niemowlęcej skóry. Wielu rodziców popełnia ogromny błąd, stosując jednocześnie kilka z nich. Tymczasem zasada w tym przypadku jest prosta: im mniej środków, tym lepiej. Po środki nawilżające i łagodzące warto sięgać po każdym przewinięciu maluszka. Dobrym wyborem okazują się być preparaty zawierające w swoim składzie pantenol oraz alantoinę. Nie warto od razu kupować dużego opakowania. Zdarza się, że delikatna skóra dziecka reaguje bowiem alergią. Wówczas trzeba będzie sięgnąć po inny preparat. Jeśli maluch ma skłonność do podrażnień czy krostek, niezbędne jest zastosowanie preparatu przeciw odparzeniom. W składzie warto szukać cynku, który doskonale radzi sobie z tego rodzaju przypadłościami.

Zasadą, której należy przestrzegać jest czytanie etykiet. Za dobre dla dziecięcej skóry uważa się te kosmetyki, których skład jest możliwie jak najkrótszy. Warto wspomóc się doświadczeniem innych mam. W sieci znaleźć mnóstwo blogów parentingowych, na których rodzice dzielą się własną wiedzą, również tą w zakresie stosowanych kosmetyków.

Wśród preparatów do pielęgnacji pupy dziecka, które można polecić znajdują się te marki ASA oraz Lab4Baby Zwracają uwagę bardzo dobrym składem i nie wywołują reakcji uczuleniowych.

Niemowlęca pupa narażona jest na kontakt z moczem oraz kupą. Dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane środki sprawią, że maluch nie będzie cierpiał z powodu odparzeń czy podrażnień.