Wkrótce rozpocznie się kolejne szczecińskie święto gitary klasycznej. XIX Wiosenne Koncerty Gitarowe na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie potrwają od 12 do 20 marca br. To jedno z wydarzeń, którym poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się 3 marca w Szczecinie, z udziałem członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anny Mieczkowskiej.

Radość ze zbliżających się wydarzeń artystycznych na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie jest tym większa, że artyści będą mogli już występować w pięknie odrestaurowanych przestrzeniach Skrzydła Północnego, m.in. w Sali Bogusława – mówiła Anna Mieczkowska.

Wiosenne Koncerty Gitarowe jest jedną z najstarszych cyklicznych imprez muzycznych Szczecina. Dzięki zróżnicowanym stylistycznie koncertom, których wspólnym mianownikiem jest wyjątkowe brzmienie gitary klasycznej, gromadzi co roku liczne grono miłośników dobrej muzyki i przysparza instrumentowi nowych wielbicieli.

Na 19. edycję festiwalu złoży się 6 występów, a każdy z nich będzie miał jedyną w swoim rodzaju atmosferę, tak jak niepowtarzalne są osobowości zaproszonych artystów.

Festiwal otworzy koncert zespołu Lime Tree Quartet, którego liderem jest gitarzysta klasyczny Wojtek Lipiński. Niedziela, 13 marca stanie się okazją do dwukrotnego odwiedzenia Zamku. O godzinie dwunastej, w ramach tradycyjnego Niedzielnego Koncertu Południowego, wystąpią laureaci Wiosennego Konkursu Gitarowego, reaktywowanego po trzech latach przerwy. Wieczór należeć będzie do szkockiego gitarzysty Matthew McAllistera.

19 marca wystąpi Bokun/Kościuszko Duo, znakomity duet klarnetowo – gitarowy, który tworzą Jan Jakub Bokun i Jakub Kościuszko. Towarzyszyć im będzie Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna. Będzie to wieczór poświęcony muzyce Astora Piazzolli, argentyńskiego kompozytora, twórcy stylu „tango nuevo”.
Ostatnia niedziela festiwalu (20.03) to znów dwa koncerty. W Sali ks. Bogusława pojawi się szczecinianka Justyna Sobczak, laureatka wielu międzynarodowych konkursów. Druga część koncertu należeć będzie do Duo Corilon, które tworzą skrzypaczka Agnieszka Izdebska-Goraj i gitarzysta Mateusz Goraj.
Koncert finałowy zaplanowano na 20 marca. Wystąpi wówczas międzynarodowy kwartet gitarowy w składzie: Martin Schwarz, Martin Wesely (Austria), Petr Saidl (Czechy), Michał Nagy (Polska).

W przestrzeniach Zamku odbywać się będzie także nowy cykl koncertowy Baltic Neopolis Orhcestra, zatytułowany BNO+, w ramach którego zaplanowano cztery wydarzenia. Na każde z nich zaproszony zostanie wybitny solista: 28 lutego będzie to francuski pianista Pierre Laurent Boucharlat, 8 maja Salvador Navarro grający na waltorni, 18 września Vivi Vassileva, jedna  ze słynniejszych perkusistek swojego pokolenia, 2 października Marcelo Nisinman grający na bandoneonie, kompozytor i aranżer.

Cykl niesie ze sobą także przesłanie edukacyjne. Każdy utwór wzbogaci  opowieść muzyczna oraz ciekawostki z historii muzyki klasycznej.

Kolejnym cyklem, który zagości w zamkowych murach będzie cykl Klub Komediowy „IMPRO” – improwizacje teatralne i kabaretowe. Improwizacja teatralna to sztuka tworzenia scen komediowych (krótkich i długich form teatralnych) bez wcześniejszego przygotowania. Sceny w znacznej mierze opierają się o sugestie publiczności, co pozwala na stworzenie niepowtarzalnych, interaktywnych widowisk.