Wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa w poniedziałek, 7 listopada uczestniczył w otwarciu przebudowanej drogi łączącej miejscowości Dobieszewo – Zachełmie. Powiat Łobeski na realizację inwestycji pozyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Starostwo na przebudowanie drogi nr 4323Z wywalczyło dotację w wysokości blisko 1/3 wartości inwestycji, tj. 279 tys. zł. – To najwyższy procent dofinansowania ze wszystkich starających się o wsparcie gmin i powiatów w tym roku. Dzięki realizacji inwestycji przebudowano 2,5-kilometrowy odcinek. Drogi dojazdowe do gruntów rolnych nie tylko służą rolnikom, ale przede wszystkim ułatwiają dostęp do infrastruktury i podnoszą poziom bezpieczeństwa – mówi wicemarszałek Jarosław Rzepa, który uczestniczył w uroczystym zakończeniu inwestycji.

W uroczystości wzięli udział także: Starosta Łobeski Paweł Marek, członek Zarządu Powiatu w Łobzie Jarosław Żuk, burmistrz Łobza Piotr Ćwikła, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łobzie Bogdan Górecki wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Łobzie.

W tym roku zachodniopomorskie gminy i powiaty na realizację zaplanowanych inwestycji w drogi dojazdowe do gruntów rolnych wydadzą 25,7 mln zł. Kwota z budżetu województwa przeznaczona na dotacje to 26% tej sumy. Szacuje się, że dzięki tym środkom zostanie przebudowanych lub wybudowanych około 37 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Środki na te inwestycje pochodzą z opłat, które Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego otrzymuje z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej.