Covid vs grypa – podobieństwa i różnice w objawach

0

Masz kaszel, gorączkę, jesteś ogólnie osłabiony, a do tego dochodzi jeszcze zaburzenie smaku i węchu… Cóż w obecnej sytuacji epidemiologicznej możesz się ubiegać o tytuł wroga społeczeństwa nr 1. Czy możliwe jest, a jeżeli tak, to w jaki sposób rozróżnienie wirusa grypy i Covid-19?

Różnice pomiędzy koronawirusem, a grypą

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą i jednocześnie najgroźniejszą jest okres wylęgania wirusa w ludzkim organizmie. Zakażenie grypą bardzo szybko staje się objawową chorobą. Szacuje się, że objawy grypy zaczynają się rozwijać od 1 do 4 dni po kontakcie z patogenem. Oznacza to tyle, że już następnego dnia od zakażenia wiemy, że jesteśmy chorzy, a więc korzystamy z konsultacji lekarskiej, zostajemy w domu, unikamy bliskich kontaktów międzyludzkich i ogólnie ograniczamy swoją aktywność. W przypadku Covid-19 wirus przed wystąpieniem objawów może rozwijać się w naszym ciele nawet 14 dni i przez ten czas zarażać. Stąd w początkowym okresie pandemii zdecydowano się wprowadzić dwutygodniową kwarantannę dla osób, które miały kontakt z chorym na koronawirusa. Miało to na celu odizolowanie osób, które będąc jeszcze bezobjawowe, nieświadomie mogły roznosić chorobę dalej.

Kolejną różnicą jest ciężkość przebiegu choroby. W przypadku korona wirusa chorzy zgłaszają dużo gorsze samopoczucie. Statystycznie duszący kaszel, wysoka gorączka, uczucie zmęczenia są dużo silniejsze i o wiele bardziej wyczerpują organizm w przypadku koronawirusa. Różnice są też zauważalne w długości rekonwalescencji i czasu powrotu do stanu zdrowia sprzed choroby. Po przechorowaniu grypy w miarę szybko wracamy do wyjściowej kondycji, a po covid-19 osoby, które zostały uznane za wyleczone, nawet kilka, czy kilkanaście tygodniu po przechorowaniu zgłaszają objawy pogorszenia stanu zdrowia, typu ogólne osłabienie, czy trudności w oddychaniu. W związku z ciężkością przebiegu i poziom destrukcyjnego wpływu na organizm grypa i covid różnią się też współczynnikiem zgonów. Prawie 4% chorych na koronawirusa umiera, podczas gdy w przypadku grypy współczynnik ten nie osiąga 1%.

Duszący kaszel, wysoka gorączka dotyczą obu chorób.

Niestety w samodzielnie nie jesteśmy w stanie rozróżnić czy chorujemy na covid-19, czy na zwykłą grypę. Objawy, które chorzy u siebie obserwują są bardzo podobne w zakażeniach oboma wirusami. Co prawda statystycznie koronawirus ma dużo cięższy przebieg, ale równie dobrze możesz go przejść bezobjawowo, albo jako lekkie przeziębienie. Z kolei grypa u osób podwyższonego ryzyka, np. z ciężkimi chorobami układu krążeniowo-odechowego, czy nowotworami może wymagać hospitalizacji, a nawet wspomagania oddechu. Kaszel, wysoka gorączka, silne bóle mięśniowe są objawami obu wirusów występującymi praktycznie u wszystkich chorych, którzy wykazują objawy choroby. W przypadku covid-19 zakażeniu częściej mówią, że męczy ich duszący kaszel, jakby iim ktoś nadepnął na klatkę piersiową, a w przypadku grypy odkrztuszana jest wydzielina.