Bezdech senny leczenie – jak to wygląda?

Bezdech senny leczenie – jak to wygląda?

Luty 21, 2019 Wyłącz przez News

Z bezdechem zmagają się w większości przypadków osoby dorosłe, wśród których najwięcej jest mężczyzn. Dzieje się tak ze względu na specyficzną budowę górnych dróg oddechowych (węższe światło gardła), przyczyniającej się do wystąpienia tej przykrej dolegliwości.

Kto jest zagrożony bezdechem sennym?

Bezdech senny dotyka także  kobiety po menopauzie i w niewielkim procencie dzieci. Bardzo często jest następstwem krzywej przegrody nosowej bądź innych nieprawidłowości związanych budową twarzoczaszki. Zagrożone są też osoby otyłe, mające polipy lub powiększoną po infekcjach tkankę górnych dróg oddechowych. Przyczyną mogą też być zbyt wiotkie mięsnie podniebienia. Nie bez znaczenia są różne choroby, typu problemy z tarczycą, układem sercowo-naczyniowym, cukrzyca czy refluks przełyku. Zdarza się, że bezdech mogą wywoływać leki sedatywne, które działają na ośrodkowy układ nerwowy, w efekcie czego rozluźniają się m.in. mięśnie i pojawia się senność. Niekorzystnie wpływa na jakość snu alkohol, który rozluźnia mięsnie gardła i może powodować ww. bezdech.

Kiedy mówi się o bezdechu sennym?

Obturacyjny bezdech senny występuje wtedy gdy pojawia się spłycenie oddechu lub jego wstrzymanie na 10 sekund. Boczne ścianki gardła zapadają się, co po jakimś czasie prowadzi do zamknięcia światła górnych dróg oddechowych i w ten sposób dochodzi do bezdechu. To zjawisko staje się mocno niebezpieczne wtedy, gdy taka sytuacja powtarza się kilkukrotnie w ciągu godziny. Organizm narażony jest wtedy na spore niedotlenienie. Z bezdechem współwystępują takiej objawy jak głośne chrapanie, niespokojny sen, potliwość i suchość w ustach po przebudzeniu.

Jak leczyć bezdech senny

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „bezdech senny leczenie”, aby pojawiło się mnóstwo linków odsyłających do różnych stron, na którym podjęty jest ten temat. Priorytetowo powinno się zwracać uwagę na zdrowe odżywianie i pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu każdego dnia, aby zapobiegać chorobie klub efektywniej ją zwalczać. Oprócz tego trzeba też zadbać o swoje zdrowie, lecząc np. chorą tarczycę czy inne dolegliwości, mogące powodować obturacyjny bezdech senny. Wiele osób korzysta ze specjalnych masek tłoczących powietrze do dróg oddechowych podczas snu. Dzięi temu zapadanie się ścianek gardła jest niemożliwe. Niektórzy wybierają też drogę operacyjną.